Раді Вас бачити! » Увійти » Створити новий профіль

А давайте згадаємо слова з дитинства

Re: А давайте згадаємо слова з дитинства
Via

Так у тому ж і інтерес, знає хто чи ні. Якщо не знає - може погуглити або запитати.

А не факт. Я якось сперечалася з москалями, написала їм "Досить просторікувати", вони пішли гуглити і такого слова не знайшли, я сама була здивована.
Просторікувати - це сперечатися, заперечувати очевидне.

Останнє редагування: 13 листопада 2022 14:30:30 від Via
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

У нас ряднинами називали трапчані килимки, що стелили на підлогу.  Незалежно від розміру.
Рядна - це домоткані доріжки шириною, як ота ляда у верстата, ширшим бути не може, хіба що два зшити. А довжиною можуть бути й 10 метрів, залежить від товщини самого рядна, тобто, скільки влізе на барабан верстата. Їх раніше стелили й на ліжко, і укривались ними
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

дивно ... відоме слово і нині гуглиться легко http://sum.in.ua/s/prostorikuvaty
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

на пташенят горобців - жиденята
чому тільки на пташенят? У нас і дорослих горобців називали "жидами"
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства
Via

Може не це, а якесь інше, для мене було звичне, для Гугла незнане.
Тому я тепер знаю, що чимало слів з мого словникового запасу є незнаними для інших, за потреби тлумачу.
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

донецька область
бабуся сама родом з днепропетровщини казала

рядно - на велику цупку тканину типу покривала
якщо рядно було нове, можна було застиляти диван ним чи крОвать.

а якщо старе, то на ньому сушили сємєчки соняшника, наприклад, або накидали зверху на щось, що потрібно було зберегти від вітру чи, навіть, дощу.
під рядном можна було прикритися, сховатися і людині
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

в нас рядно точно не кілими
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства
Via

в нас рядно точно не кілими
Рядно - це ткана цупка тканина. Можна на ліжко, можна на підлогу, можна на запаску, а зовсім старе - можна сіно носити.
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

а зовсім старе - можна сіно носити.

так )
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

тишок - місце де не дме вітер ... посидимо от тут в тишці  :)
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Це шахта?
Нєєє то неглибоких колодязь  в низині города або на луках, щоб напувати скотину, птахів, або поливати городину.

Останнє редагування: 13 листопада 2022 14:43:31 від pietraczuk
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

в нас рядно точно не кілими

угумс, рядно - велике, ряднинка - доріжка на підлогу, о! нею ще ослінчки вкривали)))
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Рядна - це домоткані доріжки шириною, як ота ляда у верстата, ширшим бути не може, хіба що два зшити. А довжиною можуть бути й 10 метрів, залежить від товщини самого рядна, тобто, скільки влізе на барабан верстата. Їх раніше стелили й на ліжко, і укривались ними
Були ряднини, а були і доріжки. Ряднини, лежали на підлозі, а коли вже були старі в них траву чи сіно носили.
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства
Via

Нєєє то неглибоких колодязь  в низині города ()
Або неглибокий ставок. В мене під горою є, викопала колись бабуся велику квадратну яму, весною заливала повінь, все літо невеличке озеро-копанка було для качок.
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Рядно - це ткана цупка тканина. Можна на ліжко, можна на підлогу, можна на запаску, а зовсім старе - можна сіно носити.
Те, що на ліжко у нас ніколи рядниною не називали. Покривало.
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства
Via

Те, що на ліжко у нас ніколи рядниною не називали. Покривало.
Рядно - це тканина в смужку. Ряд - ознака смугастості.
Покривало може бути яке завгодно, зазвичай у квітках-візерунках.
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Рядно - це тканина в смужку. Ряд - ознака смугастості.
Покривало може бути яке завгодно, зазвичай у квітках-візерунках.
Давай не будемо сперечатися, бо ми з різних регіонів і може бути по різному. Я не заперечуючи, що у вас так, у нас по іншому. Тканина в смугу, то доріжка, квадратна чи прямокутна, то рядно. На ліжко, то покривало. Це у нас так, у вас може бути по іншому.
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Розкажіть. Якось спеціально смажили? Якесь те слово не зовсім м'ясне.  :gigi:
готується зі свіжої свинини
м'ясо відбирає колій: м'ясо, сало з проростю, нирки
прожарюється до "шкоринки" і притушується з цибулею
пригощають колія, помічників і близьких родичів - "запрошують на таранчук"
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства
Via

Давай не будемо сперечатися, бо ми з різних регіонів і може бути по різному. Я не заперечуючи, що у вас так, у нас по іншому. Тканина в смугу, то доріжка, квадратна чи прямокутна, то рядно. На ліжко, то покривало. Це у нас так, у вас може бути по іншому.
А який регіон? Я з Полісся.
Справа в тому, що рядно - це ознака рядності, смуг. Так само, як склянка - це виріб зі скла.
Те, що говорять про прямокутне рядно чи пластикову склянку, може означати, що первинну ознаку втрачено. Так буває.
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

А який регіон? Я з Полісся.
Справа в тому, що рядно - це ознака рядності, смуг. Так само, як склянка - це виріб зі скла.
Те, що говорять про прямокутне рядно чи пластикову склянку, може означати, що первинну ознаку втрачено. Так буває.
Гайворонський район, Кіровоградщина. Біля Умані.
От, що каже вікі: Рядно́ (від слова ряд), також вере́та, де́рга, дже́рга, розм. рядюга, рядюжка— вид простирала або покривала з цупкого лляного чи конопляного домотканого полотна. Також рядном (веретою, джергою) називали різнокольоровий килим або ковдру з грубої вовни
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства
Via

Гайворонський район, Кіровоградщина. Біля Умані.
От, що каже вікі: Рядно́ (від слова ряд), також вере́та, де́рга, дже́рга, розм. рядюга, рядюжка— вид простирала або покривала з цупкого лляного чи конопляного домотканого полотна. Також рядном (веретою, джергою) називали різнокольоровий килим або ковдру з грубої вовни
Ну то про що ми сперечаємося? Рядно давніше слово, покривало новіше.
Та й ліжка дійсно рядном перестали накривати, бо рядна стали рідкістю, а з'явилися модні фабричні покривала.
Те саме стало з перемітками, їх перестали намотувати на голову, бо з'явилися фабричні хустки.
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Ок, з перекладом:
в'їхоть - ганчірка для миття посуду
В'їхтик - маленька ганчірка

в нас стирка називали
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Скриня, клуня, сіни, стриха, горище.  :)
Баба і прабаба казали на скриню - куфер. Волинь.
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

у нас у дніпрі такий пустотливий бенькарт завівся, що всією країною здихатися не можемо
І хто ж то? Страшно назвати ім'я, чи що
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

в нас стирка називали

або митка
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Скільки цікавих слів.  (tu) Я собі оце "капець" запозичу. Не можна, щоб таке вмирало.
КапЕць, так?
А чого це слово " Капець" Ви вважаєте вмираючим?
Я його чую досить часто, і не від старезних дідуганів, а навпаки - від молодих!

   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Фаєрка. :)
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Віхоть - щітка-помазок зі смужок лика якихось дерев, використовувалася для білення хати ззовні та всередині.
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

дніпропетровщина
Дивно.. ніколи там не чула слова " дядина"
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Гладущик, нАчиння, паренче, опценьки, матня, транзелька, обродь, левада...
Обценьки - оце теж Де ніпропетровщина
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства
Via

Віхоть - щітка-помазок зі смужок лика якихось дерев, використовувалася для білення хати ззовні та всередині.
З дерев не бачила, а з трави - так. Це також щітка для білення хати
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Мене колись запросили в садочок розповісти діткам про ті предмети, яких сучасні діти вже не знають і ніколи не бачили.
Я познаходила в неті картинки, роздрукувала, принесла показати.
Також розповіла про ті речі, котрих у моєму дитинстві не було, н-д колготки, мобілки, телевізор...
40 хвилин дітиска слухали уважно, не відволікаючись. Виховательки аж очі повитріщували від здивування.
Колготок не було???
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Казали нам в дитинстві:
- Чого ти піряєш?
- Де ти піряєш?
То означало : де тебе носить, чи чого скажено бігаєш.
А ще на одну не дуже скромну дівчину казали : льотра!
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Фаєрка. :)

 Відкрити чи прикрити у грубі...)
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Васервага (рівень), пательня (сковорідка), кварта (келих на 250мл., так як в американців квотер - четвертак 25С ))), віхоть (не бачила срака віхтя)))
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Відкрити чи прикрити у грубі...)
Фаєрка, це те чим закривають конфорку. :)
Конфорка, дирка в плиті куди ставиться казанок, закривається фаєрками. Це у нас так.
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Або неглибокий ставок. В мене під горою є, викопала колись бабуся велику квадратну яму, весною заливала повінь, все літо невеличке озеро-копанка було для качок.
Або так
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Мої дід з бабцею по материнській лінії жили в селі на півночі Рівненської області, за 2-3км від кордону з Білорусією, зараз те село фактично вимерло, кілька жителів залишилось. Жителі села використовували багато специфічних слів та мовних зворотів, я зараз пробую їх згадати і навіть збирався зробити собі відповідний записник
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

Фаєрка, це те чим закривають конфорку. :)
Конфорка, дирка в плиті куди ставиться казанок, закривається фаєрками. Це у нас так.

 Ну так само. Просто у мене воно асоціюється у першу чергу із грубою (грубка для опалення).
   
Re: А давайте згадаємо слова з дитинства

"Шляк"  шляк=трясця
шлях би тебе трафив =
щоб ти пропав в дорозі
   

Цю тему переглядають:

0 Користувачів і 1 гість
 
Повна версія