Раді Вас бачити! » Увійти » Створити новий профіль
13961
9 квітня 2007 07:49:00
Максим Iсаєнко: Чи матиме Президент пiдстави для повторного розпуску ВР?

додано: 05-04-2007 // // URL: [maidan.org.ua]

• Україна • Право •

Не може не турбувати неабияка обiзнанiсть Вiктора Януковича про стан справ в Конституцiйному Судi, яка проявилася у його сьогоднiшнiй заявi про вiдкриття провадження у справi щодо визнання неконституцiйним указу Президента про розпуск ВР, зробленiй ним ранiше за прес-службу самого Конституцiйного Суду.

В зв'язку з цим є пiдстави вважати, що Конституцiйний Суд вже найближчим часом може визнати зазначений указ Президента таким, що не вiдповiдає Конституцiї - благо, формальних юридичних зачiпок для ухвалення такого рiшення в указi про розпуск Верховної Ради бiльш нiж достатньо. Внаслiдок цього постає питання: чи матиме Президент пiдстави для видачi повторного указу про дострокове припинення повноважень Верховної Ради V скликання на основi iншої аргументацiї?

Детальний аналiз вiтчизняного законодавства приводить до висновку, що такi пiдстави наявнi. Вiдповiдно до ч. 9 ст. 83 Конституцiї України, "Засади формування, організації діяльності та припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України встановлюються Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України".

В п. 1 ст. 61 глави 12 дiючого на момент формування коалiцiї Регламенту Верховної Ради зазначено: "Коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді (далі — коаліція) — це добровільне об’єднання депутатських фракцій", а в п. 4 цiєї ж статтi сказано: "До коаліційної угоди додаються списки членів депутатських фракцій, що сформували коаліцію, з особистими підписами народних депутатів. Списки членів депутатських фракцій є невід’ємною складовою коаліційної угоди".

В той же час, список членiв коалiцiї в коалiцiйнiй угодi про її створення мав наступний вигляд:

АНТИКРИЗОВА КОАЛІЦІЯ
ДЕПУТАТСЬКИХ ФРАКЦІЙ У ВЕРХОВНІЙ РАДІ УКРАЇНИ

До Антикризової коаліції увійшли
238 народних депутатів України

Депутатська фракція Партії регіонів:
186 народних депутатів України

Депутатська фракція Соціалістичної партії України:
29 народних депутатів України

Депутатська фракція Комуністичної партії України:
21 народний депутат України

Від депутатської фракції блоку "Наша Україна":
2 народних депутати України

Додатково:

10 липня 2006 р. подав заяву на вступ від депутатської
фракції "Блок Юлії Тимошенко":
1 народний депутат України


(далi поiменно)

Включення до коалiцiйної угоди народних депутатiв вiд НУ та БЮТ прямо суперечить п. 3 дiючого на момент формування коалiцiї Регламенту ВРУ, де, зокрема, зазначено: "За результатами проведених консультацій за особистими підписами голів відповідних депутатських фракцій, або за рішенням депутатської фракції одним із заступників голови депутатської фракції, укладається Угода про коаліцію депутатських фракцій у Верховній Раді (далі — коаліційна угода)". Рiшення, прийнятого головами або їх заступниками в депутатських фракцiях БЮТ та НУ про входження депутатiв вiд цих фракцiй до складу коалiцiї не було.

Таким чином, коалiцiйна угода була укладена всупереч дiючому на момент їй укладення Регламенту ВР, а отже, i всупереч ст. 83 Конституцiї України, де сказано, що засади формування коалiцiї встановлюються Конституцiєю та Регламентом.

У пiдсумку, Президент отримав право на дострокове припинення повноважень ВР у вiдповiдностi до п. 1 ч. 2 ст. 90 Конституцiї, де зазначається:

"Президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо:

1) протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 цієї Конституції".
13962
8 квітня 2007 14:28:00
Жест, яким Янукович вiтає своїх прихильникiв:

13963
1 квітня 2007 19:04:00
Бельгія вимагає від Росії €1,5 млрд за облігаціями Російської імперії

Величезних виплат за облігаціями Російської імперії вимагатиме Бельгія у судовому порядку. Про це повідомляє французька газета "Суар".
Півтори тисячі бельгійців, що володіють дореволюційними паперами, сподіваються стягнути з Росії півтора мільярда євро. При цьому уряд Бельгії сумнівається у можливості політичного врегулювання проблеми.

Після 1917 року більшість цінних паперів у Росії знищили, проте деяку частку вдалося продати на іноземних біржах. Відтоді європеці чекали на повернення своїх вкладів.

Після розвалу СРСР Росія повернула гроші Франції та Великобританії. Вимоги Бельгії вона ігнорувала. І цього разу Мінфін Росії утримується від коментарів.

[5tv.com.ua]
13964
29 березня 2007 08:55:00

Ющенко розпускає ВР. Вашi дiї?

Виходжу на Майдан скандувати "Ющенко! Ющенко!"
Виходжу на Майдан скандувати "Янукович! Янукович!"
Втiкаю за кордон, щоб там пересидiти "вєсєлуху"
Включаю тєлєк i посилаю пацана за пивом

Ви маете увійти, щоб проголосувати.

19 Голосів

Переглянути результат

Ющенко розпускає ВР. Вашi дiї?
13965
2 березня 2007 11:25:00

Чи будуть цiєї весни достроковi вибори до ВР?

Так, будуть
Нi, не будуть

Ви маете увійти, щоб проголосувати.

8 Голосів

Переглянути результат

Чи будуть цiєї весни достроковi вибори до ВР?
13966
24 січня 2007 21:45:00

6 лютого ВР обиратиме нового Омбудсмена. За кого б ви вiддали свiй голос?

Євген Захаров
Нiна Карпачова

Ви маете увійти, щоб проголосувати.

127 Голосів

Переглянути результат

6 лютого ВР обиратиме нового Омбудсмена. За кого б ви вiддали свiй голос?Редаґовано 2 раз(и). Останні правки 30.01.07 19:54.
13967
24 січня 2007 11:20:00

Завдяки ляпу Мороза, замiсть подолання вето на Закон про Кабмiн, ВР фактично прийняла новий закон, який було ветовано повторно. Куди тепер поїде Мороз?

На полювання
На риболовлю
На село
В Гондурас

Ви маете увійти, щоб проголосувати.

5 Голосів

Переглянути результат

Завдяки ляпу Мороза, замiсть подолання вето на Закон про Кабмiн, ВР фактично прийняла новий закон, який було ветовано повторно. Куди тепер поїде Мороз?
13968
15 грудня 2006 07:29:00

Хто стане наступним президентом України?

Юлiя Тимошенко
Вiктор Ющенко
Вiктор Янукович
хтось iнший

Ви маете увійти, щоб проголосувати.

50 Голосів

Переглянути результат

Якi будуть думки з цього приводу?

[www.maidan.org.ua]
13969
12 грудня 2006 00:12:00
Протистояння мiж вищими органами державної влади в особi Президента та Верховної Ради зайшло в безвихiдь, що особливо яскраво iлюструють останнi перипетiї з вiдставкою Мiнiстра закордонних справ Бориса Тарасюка та намiрами Верховної Ради вiдправити у вiдставку Мiнiстра оборони Анатолія Гриценка.

Причиною цього є двояке трактування нових положень Конституцiї пiсля вступу в силу Закону України № 2222-IV "Про внесення змiн до Конституцiї України" вiд 8 грудня 2004 року, бiльш вiдомого в народi як "полiтреформа", який був прийнятий з грубим порушенням Конституцiї України без попереднього розгляду та схвалення його положень Конституцiйним Судом. Цей закон характеризується вiдсутнiстю чiткого розподiлу повноважень мiж Президентом та Верховною Радою, провокуючи таким чином конфлiкт мiж зазначеними вищими органами влади та призводячи до фактичного дуалiзму у владi, що створює ситуацiю постiйної напруги в громадсько-полiтичному життi країни.

В той же час, Президент та народнi депутати України з рiзних причин остерiгаються вносити подання в Конституцiйний Суд щодо перегляду так званої "полiтреформи", побоюючись можливої дестабiлiзацiї полiтичної ситуацiї в Українi та не бажаючи повертатися до президентської форми правлiння, закладеної в попередню редакцiю Конституцiї вiд 28 липня 1996 року.

Тим не менше, рiшення Конституцiйного Суду № 6-рп/2005 вiд 5 жовтня 2005 року (яке, нагадаємо, є обов'язковим до виконання на територiї України, остаточним i не може бути оскаржене) зазначає, що "тільки народ має право безпосередньо шляхом всеукраїнського референдуму визначати конституційний лад в Україні, який закріплюється Конституцією України, а також змінювати конституційний лад внесенням змін до Основного Закону України в порядку, встановленому його розділом XIII" (повний текст рiшення можна знайти тут: [www.gdo.kiev.ua]).

В зв'язку з цим, оптимальним виходом з кризи буде розробка Президентом спiльно з представниками полiтичних сил, яким небайдуже майбутнє України, проекту нової Конституцiї України з чiтким розподiлом повноважень мiж вищими органами влади та винесення цього проекту на всенародний референдум законодавчого характеру.

Тому пропонуємо усiм небайдужим звернутися до Президента з закликом про розробку нового проекту Конституцiї України та його винесення на всенародний законодавчий референдум. Текст заклику може бути наступним:

"Шановний Пане Президенте!
Беручи до уваги неоднозначнiсть трактування положень так званої "полiтреформи" (Закону України № 2222-IV "Про внесення змiн до Конституцiї України" вiд 8 грудня 2004 року) вищими органами влади в Українi - Президентом України та Верховною Радою України - що створює ситуацiю постiйної суспiльно-полiтичної напруги та призводить до фактичного дуалiзму влади в Українi, та виходячи з рiшення Конституцiйного Суду України № 6-рп/2005 вiд 5 жовтня 2005 року, в якому зазначається, що "тільки народ має право безпосередньо шляхом всеукраїнського референдуму визначати конституційний лад в Україні, який закріплюється Конституцією України, а також змінювати конституційний лад внесенням змін до Основного Закону України в порядку, встановленому його розділом XIII", ЗАКЛИКАЮ Вас приступити спiльно з небайдужими полiтичними силами до розробки проекту нової Конституцiї України з чiтким розподiлом повноважень мiж вищими органами влади в державi та винести цей проект Конституцiї на затвердження народом шляхом всеукраїнського законодавчого референдуму.
З надiєю та повагою,
(Iм'я i прiзвище)"


Для того, щоб надiслати заклик Президенту України Вiктору Ющенку, можна скористатися електронною формою на офiцiйному сайтi Президента України за наступною адресою: [www.president.gov.u a]

[www.maidan.org.ua]

Повна версія