Раді Вас бачити! » Увійти » Створити новий профіль

Спритність вцілилих рук та жодної контрабанди

Автор: Володимир Рисенко
Дискусія, яка розгорнулась навколо виправданості контрабанди деталей для української армії, не має жодного значення. Тому що розмовами про контрабанду влада лише намагається відволікти увагу суспільства від масштабної схеми розкрадання військового бюджету. Контрабанда у цій схемі займає заледве останнє місце.
Щоб зрозуміти основні схеми в Укроборонпромі, найкраще звернутися до судового реєстру. Тим більше, що розслідування команди "Наші гроші" звинувачують у недостатньому підтвердженні фактами, а судовий реєстр якраз і додає необхідні нам факти. Особливо в частині того, як правоохоронні органи рятують так і невідрубані нікому руки.

Всі кримінальні провадження, про які йде мова в розслідуванні Дениса Бігуса, найкраще систематизував радник міністра оборони Юрій Бірюков, який вже на наступний день написав:

Спритність вцілилих рук та жодної контрабанди 01

Залишимо за рамками статті очевидне питання про те, хто підготував Бірюкову такий детальний звіт про різні кримінальні провадження з абсолютно різних відомств і чому цій звіт у резонансній справі, публікують не ГПУ і САП, а радник міністра оборони. Але це стало настільки звичним, що ми вже перестали звертати на це увагу. Тому просто перевіримо, всі опубліковані провадження на дві речі – чи фігурує у них контрабанда та чи відповідають дійсності переможні повідомлення, що всі справи в "розслідуваннях і судах".
   

1. Перше кримінальне провадження №42015110330000094. Фабула справи абсолютно проста у своїй цинічності. ДП "Київський бронетанковий завод" протягом 2014 - 2015 років виграло 6 тендерів, за результатами яких повинно було здійснювати ремонтування та технічне обслуговування машин спеціального призначення Міністерства оборони України. Однак далі в схемі виникають всі три підприємства, про які йде мова в розслідуванні Бігуса - ТОВ Фірма "Ренал", ТОВ "Оптимумспецдеталь" та ТОВ "Промомаркетгруп". Вони оформили держпідприємству фіктивні документи, на нібито придбання мостів вартістю 5 276 966 грн., які в адресу ДП "Київський Бронетанковий завод" не поступали. Слідство стверджувало, що мости на бронетранспортери та спеціальну техніку фактично не ставились, так як це не було передбачено умовами тендерної документації.

Посадові особи ДП "КБЗ" разом з особами, яких опубліковані в розслідуванні повідомлення в месенджерах прив’язують до цих фірм - Ігорем Гладковським, Віталієм Жуковим та Андрієм Рогозою, лише на цій оборудці вкрали п’ять мільйонів гривень без жодної контрабанди.

Спритність вцілилих рук та жодної контрабанди 02

Слідство і суд по цій справі були. Слідчі військової прокуратури розпочали слідство за найважчими статтями - ч.3,5 ст. 191 "Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем" - до 12 років позбавлення волі та ч.3 ст.368 КК України "отримання неправомірної вигоди службовою особою" - до 10 років позбавлення волі. Однак потім військова прокуратура перекваліфікувала злочин за значно легшою статтею - ч.1 ст.205 КК України "Фіктивне підприємництво". Після цього прокурор військової прокуратури Київського гарнізону Медвєдєв В.В. уклав угоду про визнання винуватості із жінкою, на документи якої було оформлено одну з фіктивних фірм - ТОВ "Промомаркетгруп". Скоріш за все, це саме та жінка з Броварів, яку була в першій серії фільму.

25 січня 2017 року Печерський районний суд затвердив угоду та призначив їй покарання у виді штрафу у розмірі 11 050,00 (одинадцять тисяч п'ятдесят) грн.

Жодна інша особа до кримінальної відповідальності притягнута не була. Справа закрита і більше не розслідується. Нажаль це найбільший успіх правоохоронних органів, оскільки навіть таких вироків більше не було.
   

2. Кримінальне провадження №42015110350001275 від 31.12.2015 за ч. 3 ст. 191 КК України. Фабула справи теж доволі проста - посадові особи ДП "Київський бронетанковий завод" через ті самі підприємства ТОВ Фірма "Ренал", ТОВ "Интер Сталь ЛТД", ТОВ "Оптимумспецдеталь" та ТОВ "Промомаркетгруп" виводили грошові кошти підприємства. По справі всього 13 судових ухвал, 11 з них однакові - суддя повернув військовому прокурору його клопотання для усунення недоліків. А за двома ухвалами арештовано наступне майно – 7 печаток фіктивних фірм, 10 різнокольорових папок, 2 телефони та 1 трудова книжка. Остання ухвала від 20.05.2016р. Слідство не ведеться вже три роки.
   

3. Кримінальне провадження №42016110350000102. Відносно осіб, згаданих в фільмі, слідство не ведеться з червня 2017-го. Але частина справи виділена в окреме провадження №42017000000001289. Провадження розпочато ГПУ по ч.4 ст.190 "Шахрайство" з дуже цікавою фабулою. Три особи, на яких ми зупинимось пізніше, виманили у дружини арештованого колишнього високопосадовця величезні гроші - 673 000 доларів США та 110 000 євро. Лише за заміну запобіжного заходу з арешту на домашній арешт. Але і колишній чиновник доволі відома особа, це Олександр Сухомлин - колишній заступник міністра економічного розвитку в уряді Миколи Азарова. Затримали його за участь у створеній у 2011 году колишнім Президентом України Януковичем В.Ф. злочинної організації.

Ці вимагачі встигли і з ними попрацювати: "Спільно вони зв'язалися із невстановленими на цей час членами злочинної організації Януковича В.Ф., пообіцявши посприяти у тому, щоб він укрив їх злочинну діяльність шляхом відмови від надання викривальних показів стосовно них".

Хоча в 2011 році Олександр Сухомлин був звільнений з посади замміністра, однак в 2012 році Петро Олексійович Порошенко, після того, як став міністром економічного розвитку, призначив його своїм радником. Ігор Луценко, наприклад пише https://blogs.pravda.com.ua/authors/lutsenko/5b8e2e8132136/ що Порошенко дуже сприяв призначенню Сухомлина керувати Аукціонним комітетом з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, навіть листи Миколі Азарову писав, щоб терміново затвердили склад Аукціонного комітету з Сухомлином на чолі. Своєю посадою він скористався за призначенням, деякі журналісти називають його творцем "схем Курченко".

Переконавшись, що шахраї допомагати йому не будуть, Олександр Сухомлин пішов на угоду із слідством і відбувся доволі легким покаранням. Незважаючи на те, що його звинувачували у нанесенні Україні збитків у розмірі 4 мільярдів гривень, він заплатив у державний бюджет лише 22 мільйона гривень, майже стільки, скільки його дружина заплатила шахраям, а його раніше арештовані майно, акції підприємств – конфісковані не були.

Спритність вцілилих рук та жодної контрабанди 03

А тепер найголовніше про цих трьох осіб. Дві з них – співробітники СБУ Тиран Валерій Вікторович та Москаленко Дмитро Олександрович, а третя особа – один з "героїв" фільму Андрій Рогоза. Справа щодо них з травня 2018-го почала слухатися в Печерському районному суді http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/73986037

Виявляється, що у Андрія Рогози доволі різносторонні таланти. Окрім ключової ролів схемах в Укроборонпромі та кримінальної справи за шахрайство, Андрію Рогозі вже висунуто підозру у несплаті податків та розкраданні близько 30 мільйонів гривень бюджетних коштів, про що повідомив Генпрокурор Юрій Луценко https://www.pravda.com.ua/news/2019/03/6/7208538/

І нез’ясованим залишається питання, чому цей номер кримінального провадження опублікував Юрій Бірюков. Яким чином Петра Порошенко від звинувачень у корупції в Укроборонпромі групою його бізнес-партнера Олега Гладковського рятує кримінальне провадження по звинуваченню його радника в участі в злочинній організації Януковича?
   

4. Кримінальне провадження №42017000000000463 за ч. 5 ст. 191 КК України. Розпочато в червні 2017-го за фактом заволодіння землями Міністерства оборони України у 2004-2013 роках. Стосувалось великого переліку земельних ділянок не тільки в Києві, але й у Київській області Дніпрі, Одесі, Криму. Справа масштабна і цікава, навіть затримані по справі були. Однак до суду справа не дійшла і Оптима у ній не згадувалась. У подальшому домашній арешт затриманому скасував апеляційний суд, всі епізоди з земельними ділянками із справи зникли, і з жовтня 18-го у справі зовсім інша фабула – мінімізація податкових зобов’язань через фіктивні підприємства. При цьому в ухвалах згадуються виключно фіктивні фірми, а про тих, хто користувався їх послугами – абсолютна тиша.
   

5. Провадження №52016000000000063, єдине, яке розслідується НАБУ. Стосується багатьох епізодів "співпраці" підприємств Укроборонпрому з ТОВ "Оптимумспецдеталь" та пов’язаними фірмами. Деякі епізоди є кричущими за своєю зухвалістю та цинічністю.

Епізод перший. http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/76050183 Контрабанда, якої не було. На Харківському бронетанковому заводі зберігались запчастини, які належали Міністерству оборони. Шахраї просто переписали їх з договору зберігання у договір купівлі-продажу та продали самому заводу. І вивели через Оптіму 12,5 мільйонів гривень в жовтні 2015-го.

Спритність вцілилих рук та жодної контрабанди 04

Епізод другий. http://reyestr.court.gov.ua/Review/63491061 ДП "Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. О.О. Морозова" розробило конструкторську документацію на заміну на машині Дозор-Б" сталі марки 71 на марку ARMSTAL-500.

Після цього на БТР-3Е, БТР-4, ББМ "Дозор-Б" була поставлена сталь, яка бронею НЕ була. Як вказано в судовій ухвалі: "у 2014-2015 роках ДП "Львівський бронетанковий завод" закуплено броньовану сталь ARMSTAL-500 з метою використання під час виготовлення корпусів бронетехніки БТР-3Е, БТР-4, ББМ "Дозор-Б".

В ході випробувань бронетехніки якість броньованої сталі викликала сумнів, оскільки характер ушкоджень, отриманих в ході обстрілу корпусу ББМ "Дозор-Б", засвідчив невідповідність заявленим вимогам по кулестійкості.

Заявник ОСОБА_3 повідомив, що броньовані сталеві листи, які ніби були закуплені державним підприємством, не відповідають вимогам ЄС щодо маркування броньованої сталі і мають сумнівне походження, а саме: у сталевих листів відсутнє антикорозійне покриття, на листи не нанесено номер виплавки сталі, на листах відсутнє індивідуальне маркування номеру листа броньованої сталі, відсутнє зображення направлення прокату листа при його виготовленні на заводі.

Також, заявник ОСОБА_3 повідомив, що на базі металургійної лабораторії ДП "Південмаш" було проведено мікроскопічний та хімічний аналіз відібраних шматків, за підсумками якого встановлено невідповідність хімічного складу броні заявленим характеристикам".

Спритність вцілилих рук та жодної контрабанди 05

Як писав сайт "Наші гроші" ще в жовтні 2017-го, "ця сталь була виготовлена ТОВ "Лозівський ковально-механічний завод", вона є напівпродуктом – незагартованою сталлю з іншими фізико-хімічними характеристиками без гарантій за механічними властивостями. ЇЇ загартування відбувалося на самому "ЛКМЗ" на умовах підряду, а вже держпідприємству його продала інша фірма – ТОВ "Альфа Техно Імпорт" https://is.gd/IVrdOW

Нагадаємо, що про Лозівський ковально-механічний завод йшла мова у оприлюдненій Бігусом переписці. Саме його власника Анатолія Гіршфельда члени групи намагались примусити брати участь у їх схемах поставки запчастин на підприємства Укроборонпрому.

Великі зусилля на боротьбу із закупками неякісної сталі доклали адвокати та волонтери з Дніпра Олександр Водопьян та Юлія Сегеда. Про їх зусилля можна прочитати не тільки за хештегом #леваяброня, але вони дійшли і до Верховної Ради та НАБУ. Саме за заявою Олександра Водопьяна НАБУ почало розслідувати цей епізод. При чому найбільшим їх супротивником у цій боротьбі, за дивним збігом обставин, були Юрій Бірюков та Роман Донік. Але фактично їх зусилля закінчились перемогою – після початку кримінального провадження використовувати неякісну сталь перестали. Скільки машин були випущені із цією сталлю, і де вони знаходяться, наразі невідомо.

Епізод третій. Єдиний в якому імовірно йде мова про контрабанду. В деяких ухвалах згадуються поставки на ДП "Харківський БТЗ" комплексів керованого танкового озброєння 9К112-1 "Кобра" (виробництва РФ) та електромашинніх підсилювачів ЭМУ-12 ПМБ (виробництва РФ).

Розслідування НАБУ викликає дуже багато питань, оскільки остання ухвала в судовому реєстрі датована 04.09.2018р. Зважаючи на великий суспільний резонанс НАБУ найближчим часом повинно повідомити як розслідується справа з того часу і коли ми нарешті побачимо підозри по цій справі.

Обшуки, які 7 березня НАБУ провело, в тому числі, за місцем проживання Ігоря і Олега Гладковських, Віталія Жукова, Андрія Рогози та інших громадян, знімають ці питання лише частково. Оскільки, зі слів Артема Ситника, обшуки проводились в рамках двох нових кримінальних проваджень, які були порушені на підставі журналістського розслідування. І не дають відповіді, коли ми побачимо результат по провадженню №52016000000000063.
   

6.Провадження № 42016060360000121 ч. 3 ст. 212 "Ухилення від сплати податків", ч. 1 ст. 366 КК України "Службове підроблення". Розслідується слідчим управлінням ФР ГУ ДФС у Житомирській області щодо посадових осіб ДП "Житомирський БТЗ", які виводили грошові кошти саме через ТОВ "Оптимумспецдеталь". Можливо саме в рамках цього провадження сайт ГПУ повідомив про вручення підозри Андрію Рогозі: "В ході досудового розслідування встановлено, що громадянин Р., фактично здійснюючи керівництво ТОВ "ОПТИМУМСПЕЦДЕТАЛЬ", під час постачання запчастин та комплектуючих на державні підприємства, які входять до складу ДК "УКРОБОРОНПРОМ", умисно вчинив дії по заниженню суми податкових відрахувань до державного бюджету України у розмірі 26,6 млн грн.

Враховуючи відшкодування підозрюваним шкоди, завданої державі несплатою податків, запобіжний захід до нього не застосовувався" https://is.gd/CCFyz7

Згідно даних Юконтрол Андрій Рогоза ніколи не був директором ТОВ "Оптимумспецдеталь". Тому той факт, що слідчим вдалось довести, що він фактично здійснював керівництво цим підприємством, надає ще більшої ваги переписці, оприлюдненій в розслідуванні команди Дениса Бігуса.

Таким чином, з оприлюднених в судовому реєстрі фактів, ми бачимо, що в розслідуванні йде мова не про контрабанду, а про абсолютно інші кримінальні злочини. А оприлюднена переписка прив’язує до цих злочинів саме тих осіб, про яких йде мова у фільмі "Армія. Друзі. Бабки" https://bihus.info/armiya-druzi-babki-chastina-persha
   

І ці факти викликають декілька логічних питань. Чому, якщо ці цинічні факти були загальновідомі ще з 2015 року, Президентом України не було вжито жодних заходів щодо припинення схем розкрадання бюджету Міністерства оборони, до яких був, імовірно, причетний його бізнес-партнер Гладковський? Чому для того, щоб його звільнити, знадобилось гучне журналістське розслідування? Чому на перше журналістське розслідування ""Бронедрузі": президентське керівництво Укроборонпрому злило 100 мільйонів на "прокладку" менеджера Порошенка", яке з’явилось ще 24.10.2017 року - не було жодної реакції Президента? І, головне, коли українці побачать вручення підозр не керівникам фіктивних підприємств, а найвищим керівникам концерну "Укрборонпром"?

Володимир Рисенко, для Цензор.НЕТ
   
https://m.цензор/resonance/3115669/spritnst_vtslilih_ruk_ta_jodno_kontrabandi
   

Цю тему переглядають:

0 Користувачів і 1 гість
 
Повна версія