Раді Вас бачити! » Увійти » Створити новий профіль

Таки вірус з лабораторії

Re: Таки вірус з лабораторії

довела, і ти це бачив в інших гілках

Що саме довела? Що імунітету вистачає на півроку?
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Що саме довела? Що імунітету вистачає на півроку?
ефективність і безпечність
   
Re: Таки вірус з лабораторії

В этом случае Гугл-перевод вообще меняет-прячет смысл сказанного

" these repurposed drugs and other agents that could provide protection and mitigate death and disease, if they were deployed early in outpatient environments, access to those that are being actively suppressed"

" відновлювані ліки та інші агенти, які могли б забезпечити захист та пом’якшити смерть та хвороби, якщо вони були розпочаті рано в амбулаторних умовах, отримали доступ до тих, які активно пригнічуються."

В то время как идет речь о гидрооксихлорохине и других подобных средствах
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Соглашусь с Косташу, эта ветка про происхождение вируса, а не про его свойства-последствия и еффект вакцин

Марк, может вы будете постить в другие ветки?

Хотя сама информация довольна ценная
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Соглашусь с Косташу, эта ветка про происхождение вируса, а не про его свойства-последствия и еффект вакцин

Марк, может вы будете постить в другие ветки?

Хотя сама информация довольна ценная

я вже рік прошу модераторів надати право відкривати гілки щоб обговорювати цінну інформацію з наукової сфери.

то приходиться використовувати гілки що є, вибачте за незручність. :(

я зробив лінки також тут
https://forum.pravda.com.ua/index.php?topic=1105759.msg25707073#new
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Соглашусь с Косташу, эта ветка про происхождение вируса, а не про его свойства-последствия и еффект вакцин

Марк, может вы будете постить в другие ветки?

Хотя сама информация довольна ценная

Действия демаскируют происхождение.
Мы не можем игнорировать некоторые факты, хотим мы того или нет.
Например обложку The Econimist за ноябрь 2018 года и выпуск ТСН за 13 января 2020 года.
Я не могу игнорить смерть своего отца от непонятного гриппа за 2 дня в феврале 2017.
Я не могу игнорировать что куда то делся туберкульоз и СПИД (если он был).
И я не могу игнорировать что это все работает как виндовс - требует постоянных доработок и постоянная угроза от вирусов.
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Действия демаскируют происхождение.
Мы не можем игнорировать некоторые факты, хотим мы того или нет.
Например обложку The Econimist за ноябрь 2018 года и выпуск ТСН за 13 января 2020 года.
Я не могу игнорить смерть своего отца от непонятного гриппа за 2 дня в феврале 2017.
Я не могу игнорировать что куда то делся туберкульоз и СПИД (если он был).
И я не могу игнорировать что это все работает как виндовс - требует постоянных доработок и постоянная угроза от вирусов.

це називається big picture. Авжеж все пов"язано, і це інтерв"ю винахідника mRNA технології доповнює те що викладено на цій гілці. Фарма-мафія настількі потужна що контролює політику всіх західних урядів...
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Собственно никто ничего и не скрывает. У кого мозги есть - тем пох. А у кого нет - теми нужно управлять - ничего личного, просто бизнес.
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Нука, ваксы, обьясните что тут панголин делает в НОЯБРЕ 2018?

   
Re: Таки вірус з лабораторії

Собственно никто ничего и не скрывает. У кого мозги есть - тем пох. А у кого нет - теми нужно управлять - ничего личного, просто бизнес.

Ти гадаєш розумнішим відведуть готелі Хілтони п'ятизіркові? Нє, тупі алєні всіх заберуть з собою в Освєнцими.
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Ваксы, ану обьясните мне эти первые четыре минуты выпуска ТСН. Внимание на сроки и даты - вирус бушевал в Тернополе с ноября 2019 года и никто не мог идентифицировать (исторически заробитчане с Тернополя имеют тесные контакты с Миланом)

   
Re: Таки вірус з лабораторії

Ваксы, ану обьясните почему тупо игнорируется механизм поражения вирусом и, как следствие - примитивно дешевые средства лечения и профилактики: https://chemrxiv.org/engage/api-gateway/chemrxiv/assets/orp/resource/item/60c74fa50f50db305139743d/original/covid-19-attacks-the-1-beta-chain-of-hemoglobin-and-captures-the-porphyrin-to-inhibit-human-heme-metabolism.pdf
   
Re: Таки вірус з лабораторії

А як бути з Event 201 восени 2019 організований Біллі Ґєйцом та кабалом?
   
Re: Таки вірус з лабораторії
a49

Ваксы, ану обьясните почему тупо игнорируется механизм поражения вирусом и, как следствие - примитивно дешевые средства лечения и профилактики: https://chemrxiv.org/engage/api-gateway/chemrxiv/assets/orp/resource/item/60c74fa50f50db305139743d/original/covid-19-attacks-the-1-beta-chain-of-hemoglobin-and-captures-the-porphyrin-to-inhibit-human-heme-metabolism.pdf
Аможно суть изложить!? Тем более что китайцы запретили все расследования о происхождении вируса.
   
Re: Таки вірус з лабораторії

чому дешеві лікарські засоби не застосовуються для лікування ковід у перщій третині 2-ї частини. Чекайте на переклад :shuffle:

PART 2: Dr. Robert Malone on Ivermectin, Escape Mutants, and the Faulty Logic of Vaccine Mandates
https://www.theepochtimes.com/part-2-dr-robert-malone-on-ivermectin-escape-mutants-and-the-faulty-logic-of-vaccine-mandates_3981859.html
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Аможно суть изложить!? Тем более что китайцы запретили все расследования о происхождении вируса.

Можно.
Исследовали пространственную структору вируса и его "ударной" части
Пространственно похожа на гемоксигеназу. Как ключ к замку подходит к порфириновому кольцу гемоглобина и блокирует его.
В результате гемоглобин перестает переносить кислород (1 поражающее действие), выводить углекислоту (2 поражающее действие), в кровь попадают излишки железа из гемоглобина (3 поражающее действие), появляется куча всяких какашек из заблокированного гемоглобина (4 поражающее действие).
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Итого
Вакцины действуют против вируса но никак не касаются его поражающего фактора и вреда наносимого организму.
Вакцины не противодействуют разрушающему эффекту от вируса а только учат организм бороться с одной из возможных мутаций вириона.
Нужно противоядие от поражающего фактора и оно потрясающе простое и дешевое. никакого бизнеса!
   
Re: Таки вірус з лабораторії

інтерв"ю винахідника mRNA технології
він не винахідник, див. https://forum.pravda.com.ua/index.php?topic=1073976.msg25707022#msg25707022
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Нука, ваксы, обьясните что тут панголин делает в НОЯБРЕ 2018?

Показати зображення...
антивакс, я ще на початку гілки дійшов до висновку, що вірус штучний. Почитай
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Якщо вірус штучний то вакцини апріорі до сраки. Тільки антидот!

У мене він є, продаю, по 1 гривні доза :)
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Якщо вірус штучний то вакцини апріорі до сраки.
ні
   
Re: Таки вірус з лабораторії

ні


Чому? Вакцини активні до певного штаму. Рано чи пізно відбудеться мутація. Як це відбувається з вірусом грипу. Кожного року новий штам.

Уражаючий фактор - постійний.
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Чому? Вакцини активні до певного штаму. Рано чи пізно відбудеться мутація. Як це відбувається з вірусом грипу. Кожного року новий штам.

Уражаючий фактор - постійний.
бо - якщо не налаштувати імунну систему знищувати новий вірус/штам, боротьба з утворюваними токсинами марна
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Якщо вірус штучний то вакцини апріорі до сраки. Тільки антидот!

У мене він є, продаю, по 1 гривні доза :)

і ви теж хочете на цьому підзаробити? черговий герболайф? :weep:
   
Re: Таки вірус з лабораторії

“COVID-19 vaccine trials are ongoing. What does that mean for those taking the vaccine?”, one post shared on Facebook asks.

The post correctly notes that the Pfizer-BioNTech coronavirus vaccine has been given an “estimated study completion date” of Jan. 31, 2023 (here). For the COVID-19 vaccine created by Moderna, studies are expected to end on Oct. 27, 2022 (here).

However, it is standard practice for safety monitoring to continue after a vaccine has been approved for use.
After clearing final Phase III clinical trials, the Pfizer-BioNTech vaccine was granted approval for emergency use by U.S. regulators in December 2020 (here).
Pfizer reported that it would continue safety monitoring of participants in its Phase III trial. (here).
This means that “all trial participants will continue to be monitored to assess long-term protection and safety for an additional two years after their second dose” (here).
Similarly, Moderna said that it would continue to follow participants from its Phase III trial for the next two years (here).
Additional data collected will include “longer term safety follow-up, duration of protection against COVID-19, and efficacy against asymptomatic SARS-CoV-2 infection”.
How vaccinates are tested, licensed and monitored for safety is explained by Oxford University’s Vaccine Knowledge Project (here).
Vaccines are also monitored by government bodies as they are rolled out, with the UK using the Yellow Card scheme (here) and the U.S. government operating VAERS (vaers.hhs.gov/reportevent.html).
Although the vaccines have completed the necessary steps of each trial, the health and economic impact of COVID-19 has meant the process has been sped up.
There has been a global effort to pool resources in order to accelerate the development and production of vaccines (here).
On top of this, unprecedented financial investments and scientific collaborations have made it possible for some steps in research and development to happen “in parallel” (here).
For example, some clinical trials are evaluating multiple vaccines at the same time, though clinical and safety standards are maintained despite the acceleration.

VERDICT

Missing context. It is standard procedure for safety monitoring to continue after vaccines have been approved for use.

This article was produced by the Reuters Fact Check team. Read more about our work to fact-check social media posts here .
https://www.reuters.com/article/uk-factcheck-vaccine-monitoring-idUSKBN2AC2G3
   
Re: Таки вірус з лабораторії
a49

Итого
Вакцины действуют против вируса но никак не касаются его поражающего фактора и вреда наносимого организму.
Вакцины не противодействуют разрушающему эффекту от вируса а только учат организм бороться с одной из возможных мутаций вириона.
Нужно противоядие от поражающего фактора и оно потрясающе простое и дешевое. никакого бизнеса!
И этот антидот к поражающему фактору  есть в Китае...
   
Re: Таки вірус з лабораторії

і ви теж хочете на цьому підзаробити? черговий герболайф? :weep:

По гривні? Не смішіть :) Хіба що з усього світу :)
   
Re: Таки вірус з лабораторії

И этот антидот к поражающему фактору  есть в Китае...

и в Украине
   
Re: Таки вірус з лабораторії

и в Украине

І що ж це за антидот? Хлорофіл? :-)o
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Нука, ваксы, обьясните что тут панголин делает в НОЯБРЕ 2018?
At the bottom left (standing on Brazil) is a pangolin, which is the trafficked mammal on earth. It is under the threat of extinction.
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Scientists suspect Lambda SARS-CoV-2 variant most dangerous

The Lambda variant belongs to the C.37 lineage, which has been newly designated as a VOI on June 14, 2021, by WHO. This variant is predominantly spreading in South American countries that include Chile, Peru, Argentina, and Ecuador. According to the Global Initiative on Sharing All Influenza Data (GISAID) database, the Lambda variant has been reported in 26 countries worldwide.

The rate of vaccination has been notably high in Chile. A recent study conducted in Chile has shown that around 60% of the population have received at least a single dose of the COVID-19 vaccine. Recently, during the spring of 2021, a rapid surge in COVID-19 cases was observed in Chile. This is because the Lambda variant is capable of escaping the immune responses induced via vaccination.
https://www.news-medical.net/news/20210730/Scientists-suspect-Lambda-SARS-CoV-2-variant-most-dangerous.aspx
   
Re: Таки вірус з лабораторії

https://covid19criticalcare.com/

Prevention and Treatment Protocols for COVID-19

We are a group of expert clinicians who are driven only by our desire to save lives.  We continually update our protocols based on clinical observations as well as the best studies of modes of prevention and treatment therapies for COVID-19.   For our latest, most comprehensive clinical guide to the management of COVID-19, please click the following text, or the box below the logos, to read and download  “An Overview of the MATH+, I-MASK+ and I-RECOVER Protocols, A Guide to the Management of COVID-19”, by Dr. Paul Marik.
Studies recently affecting our protocols:

    Ivermectin: a multifaceted drug of Nobel prize-honored distinction with indicated efficacy against a new global scourge, COVID-19
    Gender‐based disparities in COVID-19 patient outcomes
    Effect of nitazoxanide in adults and adolescents with acute uncomplicated influenza: a double-blind, randomized, placebo-controlled, phase 2b/3 trial

By clicking the logos below. you can read about and download the FLCCC Alliance’s most recent individual protocols to prevent and treat COVID-19:

In October of 2020, ivermectin was adopted as a core medication in our protocols for the prevention and treatment of COVID-19. For more information on ivermectin please go to our new Ivermectin in COVID-19 page. You can also read our review paper, which was published in the May 1, 2021, edition of the American Journal of Therapeutics as the “Review of the Emerging Evidence Demonstrating the Efficacy of Ivermectin in the Prophylaxis and Treatment of COVID-19”.

Ivermectin, an anti-parasitic medicine that is on the WHO’s list of essential medicines, has been given 3.7 billion times around the globe, and has won the Nobel prize in 2015 for its global and historic impacts in eradicating endemic parasitic infections in many parts of the world. Ivermectin has proven to be highly potent against COVID-19. It has shown antiviral and anti-inflammatory properties in observational and randomized controlled studies conducted throughout the world. Practitioners and Health Ministries who have adopted Ivermectin in treatment protocols report significant reductions in time to recovery, hospitalizations, and death. The use of Ivermectin as prophylaxis and prevention has also been proven in studies to reduce the spread of infection and offer protection to high-risk individuals.

Support for Ivermectin in the use of prophylaxis can be found here: https://scivisionpub.com/pdfs/ivermectin-as-prophylaxis-against-covid19-retrospective-cases-evaluati
Disclaimer: The safety of Ivermectin in pregnancy has not been established. Particularly the use in the 1st trimester should be discussed with your doctor beforehand
https://covid19criticalcare.com/covid-19-protocols/
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Марку. Кого вихочете переконати? Тих, хто вже вакцінувався, чі себе?
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Нука, ваксы, обьясните что тут панголин делает в НОЯБРЕ 2018?

Показати зображення...

Там ще є слон, панда, та лелека. Що вони роблять на цьому малюнку?
Може панголін то просто відвертання уваги, а насправді треба фокусуватись на слону і панді?
 :shuffle:
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Там ще є слон, панда, та лелека. Що вони роблять на цьому малюнку?
Може панголін то просто відвертання уваги, а насправді треба фокусуватись на слону і панді?
 :shuffle:

Панда це символ Китая... :-)o
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Марку. Кого вихочете переконати? Тих, хто вже вакцінувався, чі себе?

Я хочу переконати що треба жити за здоровим глуздом і наукою. Якщо будете слухатись клоунів  то передчасно поздихаєте.

Відносно вакцинації, то я переклав те що сказав винахідник mRNA вакцин Dr. Robert Malone. Кращого спеціаліста у мене для вас нема.
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Я хочу переконати що треба жити за здоровим глуздом і наукою. Якщо будете слухатись клоунів  то передчасно поздихаєте.

Відносно вакцинації, то я переклав те що сказав винахідник mRNA вакцин Dr. Robert Malone. Кращого спеціаліста у мене для вас нема.

Наука говорить то що цей вірус буде поводитися як решта подібних.  Він так і поводиться.  Проблема лише в тому що вивченням цих вірусів ніхто ніколи не заморожувався а тепер не знають що робити. Загалом він не виходить за рамки поведінки вірусів ОРЗ, з поправкою на те що він вперше попав в людську популяцію.
   
Re: Таки вірус з лабораторії

Я хочу переконати що треба жити за здоровим глуздом і наукою. Якщо будете слухатись клоунів  то передчасно поздихаєте.

Відносно вакцинації, то я переклав те що сказав винахідник mRNA вакцин Dr. Robert Malone. Кращого спеціаліста у мене для вас нема.
то ви, пане, сам собі суперечіте. За здоровим глуздом, та нормальна вакціна в плече, то одне і те саме
   
Re: Таки вірус з лабораторії

то ви, пане, сам собі суперечіте. За здоровим глуздом, та нормальна вакціна в плече, то одне і те саме

кіко разів вам казати що ваксери-антиваксери це одна і таж рукавичка навивороть. Спасіння тіла - це справа індивідуальна і складна, а якщо скопом то тіки подихати нестрашно. От і виходить як сказав Dr. Malone, вакцини могли б врятувати тих кому 50+, але тотальна вакцинація множить все на 0. :(
   
Re: Таки вірус з лабораторії

винахідник mRNA вакцин Dr. Robert Malone
він не винахідник, а самозванець
   

Цю тему переглядають:

0 Користувачів і 1 гість
 
Повна версія