Раді Вас бачити! » Увійти » Створити новий профіль

Про сіль в Україні. актуально ?

Про сіль в Україні. актуально ?

1. на Артьомсоль - байдуже.
2. на усіх хто заробляв мільйони на іий схемі десятиліттями - також.
3. Вартість солі у ЄС зараз - 50 центів за пачку звичайної.
4. Попит буде задоволений за кілька тижнів із ЄС привезуть. морську. йодовану покращену для стейків і для випічки для консервування - все буде. бізнес регульне.
5. Причини проблем із сіллю - я наведу нижче. це те саме шо і продлеми із вугіллям з 2010.
Причина - данбасс руліт
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Реквієм за галицькою сіллю
IQ — Галина Пагутяк, 00:38, 20 грудня 2011
0 0
 
0
 
Реквієм за галицькою сіллю
Кожна солеварня в Галичині унікальна, і в кожної особлива доля й типовий сумний фінал: занепад і руїна. Привід для закриття галицьких сільзаводів – нерентабельність. Справжня ж причина – донецька сіль витіснила галицьку.

Якось король Лір спитав своїх дочок, як  вони його люблять. Після улесливих запевнень Регани та Гонерільї наймолодша донька Корделія сказала, що любить батька, як сіль у страві. До речі, в давнину страви солили лише за столом, щоб контролювати витрачання  цієї дорогої приправи. Короля страшенно розлютила відповідь дочки і він вигнав її з дому. А згодом солодкоголосі донечки вигнали його самого. Ось таку притчу розповів нам англійський драматург Уільям Шекспір. Справжня любов непомітна, але її брак відчуваєш одразу.

 

Біле золото Середньовіччя

У самій назві «Галичина» міститься присмак солі. Грецькою мовою сіль звучить як «гальс».  Австрійський історик та географ кінця XVIII ст. Бальтазар Гакет (1739—1815) припускав, що назва Галича і взагалі цілого краю походить від грецького слова «сіль». Історик Ян Длугош вважав, що своєю назвою місто завдячує однойменній горі. Звичайно, така прагматична етимологія навряд чи влаштує  романтиків від історії, але потрібно мати на увазі, що то в нашій свідомості сіль майже нічого не вартує, а колись її називали «білим золотом» Середньовіччя, як  тепер нафту називають нафту  «чорним  золотом» сучасності. Утім, можливо, коли світ завоюють передовіші технології, нафта перестане бути «золотом». Боюсь, що в недалекому майбутньому нас чекають війни не за нафту, а за прісну воду. Та менше з тим, мова йде  наразі про сіль.

Фернан Бродель писав колись, що  в історії пшениці –  історія цивілізації». В історії солеваріння – вся історія Галичини. До речі галицька сіль – сіра, а не біла. В Х ст. соляну ропу набирали в берестяні козубки, ставили на сонце, щоб випарувалась волога, й отримували сіль. А щоб мати більшу кількість солі, вже для обміну та торгівлі, велику кількість ропи нагрівали в дерев’яних, згодом металевих посудинах на вогні, й збирали сіль, що виступала на краях. От і вся технологія, яка не змінилась й досі. Поглибшали тільки соляні криниці й змінився спосіб сушіння солі та транспортування. Сіль добувають або у вигляді мінералу (кам’яна сіль), або у вигляді соляного розчину – ропи. Виварна сіль колись натоптувалась у спеціальні форми, схожі на відерце – топки – і так транспортувалась, найкраще по воді (але це не всюди було можливо) на різні відстані. Від відстаней залежала й ціна солі, в яку входили різні митні збори. Найбільше не пощастило мешканцям одного швейцарського кантону, куди в середньовіччі сіль доставляли навіть за 2 тисячі кілометрів. Що вдієш – людина не може вижити без солі. І не лише тому, що сіль потрібна для тривалого зберігання продуктів харчування, а й тому що її нестача призводить до психічних розладів. Недаремно, існує вислів «сіль землі». Давні євреї вважали сіль «священною їжею».


   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

десь  горько заплакав один палкий поціновувач артемсолі.
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Багато галицьких міст постало завдяки соляним джерелам: Долина, Калуш, Дрогобич, Болехів, Стара Сіль, Солотвино. І завдяки цьому промислу вони, збудовані на міцному соляному фундаменті, дотривали до нашого часу. Галицька сіль сприяла заселенню краю, осілості його мешканців. Туди, де були соляні криниці, після знищення міст і сіл люди повертались охочіше, бо  знали, що сіль дасть їм шанс усе відбудувати заново. Так само відроджувались міста на перехресті торгових шляхів. Земля виснажувалась, натомість сіль була невичерпною. Влада  тримала монополію на видобуток і продаж солі й постійно полювала на нелегальних солеварів. Щоб охороняти Великий Соляний шлях в Західну Європу запрошували воїнів з Угорщини, які згодом отримали від польських королів шляхетство. Так наприкінці  ХІІ ст. до мого села Уріж звідти прибули лицарі, які згодом стали Уруськими гербу Сас. Але й тут уздовж шляху в передгір’ї видобували сіль. Неподалік від села, на місці колишнього хутора Мости збереглась соляна криниця. Мешканців сусідніх Нагуєвич урізькі досі дражнять «зваричами», (ті, що варили сіль), а ті їх – «кафтанами» (шляхтичами). Скільки минуло століть, а кастове протистояння в’їлось, як сіль, у свідомість людей, більшість з яких втратило історичну пам’ять. Хтось варив сіль, хтось продавав її, а хтось пильнував за цим процесом.

Галицька сіль мала два ринки збуту – східний і західний. Її продавали на Волинь, Поділля, Подніпров’я, а також до Польщі, Угорщини та Литви. На сході людей, що торгували сіллю, називали чумаками-коломийцями, бо  саме Коломия була центром торгівлі сіллю, так би мовити, головною гуртівнею. Запорожці нераз приїжджали до Коломиї за сіллю, бо військо її потребувало чимало. Торгівля спонукає виходити за межі Серединного світу, пізнавати інші світи, засвоювати чужий досвід. Купець, якого так зневажали воїни і браміни в давнину, створював їхній добробут. Він повинен був мати голову на плечах, щоб отримати прибуток, і у випадку війни витрати на військо лягали на нього, хоча війна, якщо ти не постачальник війська, знищує твою справу. Запасались сіллю на випадок війни навіть і в ХХ столітті. Я пригадую, як у дитинстві селом пройшла паніка, що буде війна, і дехто з наших людей накупив солі й навіть почав сушити сухарі. Та що там казати, коли два роки тому теж внаслідок паніки в Україні масово розкупили всю сіль. Страх, що сіль стане раптом недоступною, живий і досі.


   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

У Києві 95 гривень за пачку,сьогодні .
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Разом з валками із сіллю вирушали галицькі юнаки здобувати освіту в університети Європи. Одним із таких хлопців був  Юрко Котермак, відомий як Юрій Дрогобич, згодом вчений медик і астроном, що викладав у Краківському університеті. Сіль була двигуном економіки нашого краю, і залишалась ним і в нові часи, коли виникають соляні заводи, які спершу були просто великими солеварнями. Невеликі соляні промисли продовжували існувати, але рентабельнішим було все-таки  концентрувати людські й технічні ресурси на великих родовищах. Так виникають перші солевиварювальні заводи в Галичині. Їхня історія – це частина історії нашого краю, але частина забута, відсунута набік історією політичною. Те, що залишилося від колись процвітаючої промислової галузі, заслуговує на таке саме ставлення, як храми, замки чи палаци.

 

Дев’ять, п’ять, три…

Феномен Дрогобицької солеварні полягає в тому, що вона безперервно працює ще з 13 століття. Це – найстаріше постійно діюче підприємство в Україні. На гербі Дрогобича – 9 топок солі, що символізує  9 соляних криниць. Це – найбільша кількість топок серед  міст, що обрали цей символ собі на герб. У 18 ст за Австрії видобуток дрогобицької солі сягав 8 тисяч тонн. Зараз – заледве 2 тисячі. Сіль більше не є стратегічним продуктом і багатством Галичини.  Це розумієш, коли потрапляєш сюди, спустившись від центру вулицею Жупною на Зваричівське передмістя. Брами немає, вхід вільний. Типове занепале й розкрадене  радянське підприємство. Таких повнісінько, як в Дрогобичі й Бориславі, так і у Львові. Два склади здано під гуртівні. Я чула, нібито сюди возять туристів, і навіть пишаються цим. Та мені не треба було шукати собі гіда, щоб побачити соляну шахту, звідки качають ропу, і цех, де випарюють та сушать сіль. Цех з дерева, яке продувають наскрізь вітри, конвеєр, що подає сіль на склад, з обох боків сяк-так прикритий шифером.

Цитата: «Підприємство працює на межі своїх можливостей – випускає щодоби по 10 тонн солі. Більше наростити виробництво неможливо. Для цього потрібно суттєві інвестиції. Але з іншого боку – чи потрібно розширювати виробництво, оскільки потреба в солі найближчим часом зменшиться. Причин для ажіотажу нема, оскільки всі чотири українські заводи з випуску харчової солі працюють на повну потужність і не збираються зупинятися». Типова відповідь. На території заводу наїжачилась моторошна дерев’яна споруда, що може впасти щомиті від вітру. Завтра комусь спаде на думку взагалі закрити завод, який має величезну історичну цінність, хоча споживачі віддають перевагу саме дрогобицькій солі, а не артемівській.

 Місто Долина – 5 топок солі. Перша згадка про солеварню за 1525 рік. Тоді  король Зиґмунт І дозволив міщанам виробляти сіль в таких кількостях, як у Коломиї і продавати її жителям тих земель, які віддавна її споживали, без шкоди для коломийської ропи. Невеликі солеварні почали закривати ще за Австрії у 80-х роках 18 ст., як нерентабельні. Історія Долинської солеварні дуже драматична. Її спробували закрити у 1847 році, але в 1868 році Долинська солеварня отримала підтвердження, що залишається в числі діючих, і працівники відразу ж почали будувати новий цех, взялися до будівництва нової виварювальні на дві панви з сушарнями. Пожежі, повені не раз ставили під загрозу її існування, а  26 листопада 1898 року виникла велика пожежа, яка повністю її знищила. Пожежа виникла о дев’ятій годині вечора в будинку коваля Лемберга і швидко охопила будинки по Струтинській вулиці, перекинувшись на будівлі саліни. Жертвою полум’я стали виварювальні будівлі, склади солі, надшахтна будівля шахти св. Барбари, столярня, кузня зі складом, житлові будинки, згоріли запаси дров. Вдалося врятувати документи, касу закладу і помешкання керівника.


https://zaxid.net/news/
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

 (tu)
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

У Києві 95 гривень за пачку,сьогодні .

я бачив.
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Кожна солеварня в Галичині унікальна, і в кожної особлива доля й типовий сумний фінал: занепад і руїна. Привід для закриття галицьких сільзаводів – нерентабельність. Справжня ж причина – донецька сіль витіснила галицьку. Більшість заводів припинили своє існування в 50-х роках ХХ століття, коли комуністичний режим почав індустріалізувати Галичину, покінчивши з визвольним повстанським рухом. Чиновники не розуміли, чим є для людей ці невеликі підприємства, де працювали покоління галичан, що таке традиції багатьох поколінь солеварів. Для них це справді був чужий і далекий світ. Однак мовчання місцевих ягнят – ще страшніше. Якось вдалося протриматись Дрогобицькій солеварні. Не варто недооцінювати людський фактор.

Ринок захоплює донецька кам’яна сіль, яку добувати дешевше, хоча якість виварної солі краща, бо в ній немає домішок гіпсу. Артемівське родовище кам’яної солі було відкрите лише в другій половині ХІХ ст., зовсім поруч знаменитого Чумацького шляху. Загальна потужність шару солі в Донбасі коливається від 100 до 200 м. Тут видобувається найбільша кількість кам'яної солі в Європі. Властиво, не було сенсу продовжувати традиції солеваріння, не було державної підтримки. Півтора мільярда тонн донецької солі на наш вік вистачить.


https://zaxid.net/news/
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Пачки солі  вистачає на 6 міс
Скільки вона коштує? Як 2 нормальних пива?))
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Завжди цікавило, навіщо вам стільки солі?

Купив кілька років тому пачку солі, бачу половина ще залишилась...
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Пачки солі  вистачає на 6 міс
Скільки вона коштує? Як 2 нормальних пива?))

як 3  :D

Артьомсоль всралася і всі хто кормився на державному підприємстві - тому такий кіпіш.

та най всираються.
абсолютно байдуже на них.
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Завжди цікавило, навіщо вам стільки солі?
Хіба якщо є погреб і помідори з іншими ніштяками солити. Стопку солі на 3л банку.
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Пачки солі  вистачає на 6 міс
Скільки вона коштує? Як 2 нормальних пива?))

я просто не розумію паніки. Я сіль купую кілька разів в рік.
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Кам'яна сіль потрібна хіба для консервування та при варці яєць.
В їжу краще вживати морську.

А Артемсіль - жлоби. Можна ж випускати стільки різновидів тієї солі - копчене, зі спеціями, травами... А у них - йодована і не йодована, шиииирокий асортимент.
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Завжди цікавило, навіщо вам стільки солі?

Купив кілька років тому пачку солі, бачу половина ще залишилась...

Рыбу солить.
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

У Києві 95 гривень за пачку,сьогодні .
а в ИФ и области нипочем нет
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Завжди цікавило, навіщо вам стільки солі?

Купив кілька років тому пачку солі, бачу половина ще залишилась...
если вы дома кушаете утром бутерброд с кофе, а вечером йогурт и спите, то зачем вам соль?

те кто постоянно готовят дома, а не едят по кафе, соль расходуют много
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

У Києві 95 гривень за пачку,сьогодні .

То вродє якато гімалайська казали, чи звичайна?
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Сіль необхідна для хліба, в тісто.
Без неї дріжджі не працюють.
Ну, і для консервацій також.
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Що за стогін ?
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

То вродє якато гімалайська казали, чи звичайна?

Звичайна кам'яна.
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

То вродє якато гімалайська казали, чи звичайна?
обычная
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

То гречка, то дрожді, сода...тепер сіль, шо далі, спічкі макарони? 8-)
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

По темі - зайвий раз ми побачили, що будь-яка монополія - зло.
Щиро бажаю відродження галицьких солеварень.
І відродження Артемсолі також.
І гімалайську везіть також...
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?
Ale

Пачки солі  вистачає на 6 міс
Скільки вона коштує? Як 2 нормальних пива?))
На Подолі пив гіннес розливний - 140 грн за кухоль)
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Дякую автору гілки. Дуже цікава розповідь.
 (tu)
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

По темі - зайвий раз ми побачили, що будь-яка монополія - зло.
Щиро бажаю відродження галицьких солеварень.
І відродження Артемсолі також.
І гімалайську везіть також...

а морську грецьку ? :)
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?
Ale

а в ИФ и области нипочем нет
Привезуть с Польщі - буде по 50 грн валом, он Пепсі навели по 40 грн - ще й досі в суперагента стоїть, а тут сіль
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

То вродє якато гімалайська казали, чи звичайна?
Гімалайська 65 за 200 грам
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

То гречка, то дрожді, сода...тепер сіль, шо далі, спічкі макарони? 8-)
Соду сьогодні знайшла в атб. Підказали. Свіжа, на пачці написано "країна походження - Турція"
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

і про чумаків:


Із травня до вересня
Перші суто чумацькі каравани рушили на південь в XV столітті. Про поклади солі в центральній частині України тоді ще не знали. Тому чумаки їздили до Чорного та Азовського морів (а деякі, навіть, і на Каспій), де в природних солоних озерах видобувався цей коштовний продукт.

Вже у XVII столітті чумацтво досягло свого розквіту. Про це свідчить достатньо красномовний факт – лише протягом одного сезону неспішні чумацькі вози доставляли в Україну кілька мільйонів тон солі!

По степах Північного Причорномор’я та Приазов’я були прокладені кілька чумацьких шляхів: Чорний, Муравський, Молдавський, Бакаєв.

Вивіз солі з озер тривав із травня до вересня, рідше до середини жовтня. Адже на Покрову, зазвичай, розпочиналися рясні холодні дощі, і транспортування припинялося. Загалом, вивозити сіль було можливо протягом 130-150 днів у році.

Чи то ківш, чи то зброя
Спочатку тих, хто возив сіль, так і називали – «солениками». Потім – «коломийцями», а згодом охрестили чумаками. Існує кілька версій походження цієї назви. Згідно першої, вона походить від слова «чум», так у ті часи називався ківш, яким постачальники солі пили воду під час довгого шляху. Згідно другої – від тюркського «чумак», що означає – візник. Інші дослідники пов’язують її зі словом «чума», адже чумаки часто заражалися цією жахливою хворобою.

У перській мові «чумак» означає кийок. Тобто чумак – це людина, що вирушає у подорож із кийком, аби захиститися від нападу розбійників.

Кастинг для волів
Чумацькі турботи розпочиналися ранньою весною, тільки-но сонечко розтоплювало сніжні замети. Перш за все ретельно перевіряли транспорт, адже його технічний стан мав бути бездоганним. Найпоширенішим чумацьким возом була, так звана, мажа. Її глибокий напівсферичний кузов, зазвичай, виготовлявся з липового кряжа. На такий віз можна було завантажувати більше 60 пудів солі.

Особливо ретельно відбирали «двигуни» для возу, тобто волів. Це саме той випадок, коли цінувалася не швидкість, а потужність і надійність. Відбір довіряли лише досвідченим чумакам.

А скільки всіляких прізвиськ і народних назв було у волів: «бешкетник» – віл з норовом, «кістяк» – худий, погано відгодований, «караман» – віл чорного кольору, «гузок» – слабенький віл, з маленькими рогами, «кислиця» – упертий віл, якого важко зрушити з місця.

Півень замість годинника
Перед подорожжю, чумаки обирали похідного отамана, слово якого було законом для всіх. Він мав їхати попереду на возі, запряженому кіньми або кращими волами. Розпізнавальним знаком «батька-отамана» була нашита на верх шапки червона квітка.

В дорогу чумаки брали нехитрий набір продуктів: сухарі, пшоно, сало, цибулю, барильце для води та баклагу з горілкою. Обов’язково брали з собою півня – замість годинника.

Чумацтво було популярним і шановним. Адже чумаки возили не лише сіль. Вирушаючи на південь, вони завантажували вози зерном, яке користувалося неабияким попитом у чужих краях. Назад привозили рибу, хутра, тканини, вино, прянощі та інші заморські товари та продукти. Чумацький промисел сприяв налагодженню зв’язків між різними, навіть, дуже віддаленими місцевостями.

Проте, цілком мирне заняття було небезпечним для життя – на чумацькі обози з товарами часто-густо нападали грабіжники. Аби захиститися від розбійників, чумаків супроводжували конвойні з числа запорізьких козаків. Звісно, не безкоштовно. За озброєний ескорт доводилося платити спеціальний збір – «ралець».

Не професія, а спосіб життя
Чумаки мали свої звичаї і традиції. Зустрівшись у дорозі з іншим чумацьким обозом, неодмінно зупинялися, розкурювали люльки, цікавилися один у одного про життя-буття. Проїжджаючи по селах, завжди пригощали дітей чимось смачненьким, а бідним родинам давали сіль просто так, без грошей.

Чумаки обов’язково привозили різні подарунки рідним та близьким. От, як пише про це Тарас Шевченко у своїй поезії ""Наймичка""



Останнє редагування: 25 травня 2022 22:47:42 від nativi
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Дякую автору гілки. Дуже цікава розповідь.
 (tu)

така сама історія була і з вугіллям після 2010.
західні шахти закрили а все стало далбасс.
на жаль.

п.с. у Дрогобичі є ще соляні шахти де лікують найважчі форми астми.
от це ще наразі працює і донині. з Європи хворі приїжджають. санаторій є. людей лікують. хоч це добре.
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Насправді дивно, що хто збирався солити-консервувати не запаслись хоча б десятком пачок.
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

По темі - зайвий раз ми побачили, що будь-яка монополія - зло.
Щиро бажаю відродження галицьких солеварень.
І відродження Артемсолі також.
І гімалайську везіть також...
В районе Славянска подземное выщелачивание  соли для технических нужд в больших объёмах для получение соды аммиачным способом.
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

проверил запас соли:
нераскрытая пачка
спросил у жены на сколько хватит
сказала до конца лета...
будем жить
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Хіба якщо є погреб і помідори з іншими ніштяками солити. Стопку солі на 3л банку.

пане Хома - скільки вартує сіль (різна) у одному із трьох найдорожчих міст світу _ Льондоні.
я знаю кіко вартує у Австрії і Німеччині.
цікаво кіко коштує у Льондоні.
дякую.
   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

Сіль кормова лизунець у брикетах 5 кг.
25 грн 8-)
Звичайна розсипна сіль пресована в брикети розмірами 180х150х100 мм і масою 5 кг, в яку додають різні мікроелементи, є не замінним джерелом мінеральних добавок для тваринництва в агропромисловому комплексі.

На фермах коровам таку давали лизати і у лісництвах оленям з лосями  таку дають 8-)

Вона не врєдна? 8-)

Виробник: ДП Артемсоль :pooh_go:

   
Re: Про сіль в Україні. актуально ?

.

Останнє редагування: 25 травня 2022 22:45:30 від nativi
   

Цю тему переглядають:

0 Користувачів і 1 гість
 
Повна версія