Раді Вас бачити! » Увійти » Створити новий профіль

Як освіжити стару землю в контейнері і щось в неї пересадити.

1. Під сіном можуть завестися миші. І гризти картоплю та інші корнеплоди.
2. Сіно довге, незручно класти між рослинами.
3. Сіно сухе, і довго не розкладається, хіба в кінці сезону, і то - якщо буде достатньо вологи, отже - весь сезон, поки сіно не розкладеться, підживлення для рослин не буде.

Ну, то дивлячись яке сіно і скільки його давати зверху на землю.

Я скошену траву перебиваю до довжини максимум 1 см і підсипаю на город (мульчую) товщиною не більше 5мм. Аби просто прикрити голу землю. Зате щотижня досипаю, по мірі того, як вона перегниває. Миші там просто нема де поміститися під мульчою. Хоча мишей повно, бо за парканом ліс.

Мілко перебите сіно  гниє на ура за тиждень

Ось 2 тижні тому




(Це був зійшов кріп, а вночі обіцяли приморозки, то відгородив целофаном і вночі полив 2 рази теплою водою)


Останнє редагування: 14 червня 2021 19:59:28 від Пшениця
   
Я не сперечаюся - тут у кого як.
Моє сіно - то скошена м"якенька трава з подвір"я - оця, що на фотографії біля городу, яку я кошу двічі на тиждень. Тендітне та м"якеньке.

А якщо то сіно з луга і визрівша дебела трава і просто косою на всю довжину - то погоджуюсь.

Ну, тоді буквально парою слів розкажу, як повинен робитися компост, аби максимально не втратити його цінності.

Останнє редагування: 14 червня 2021 20:07:21 від Пшениця
   
До речі, моє сіно видно на фотографії в першому пості - там, де я його замішую в синьому контейнері з минулорічною землею.

Це останній або передостанній покос минулого року, перед якими я трохи даю добрив траві і даю їй трохи відрости - набрати міцності в коріння перед зимою. І як вона виженеться сантиметрів на 5-7 - скошую цю останню траву на сіно.
Тому вона троxи довша.

А так літом, оскільки я кошу її що-3-дні, то вона і не відростає довгою ніж на 2-2.5см Цим сіном і мульчую
   
Re: Як освіжити стару землю в контейнері і щось в неї пересадити.
Пшениця

Від Лусьтрації слушне зауваження.
Довге дебеле сіно є сенс тільки замішувати в минулорічну землю.
Мульчувати ним і аби воно підгодовувало - не дуже зручно.

Тоді розкажу трохи про "чаї" як підгодовку.
Є "чаї" на щойно зірваних рослинах - і є на компості.

Про "чай" з курячого посліду нічого не скажу, бо не маю досвіду. Так само не маю досвіду з різного роду гноєм від свійських тварин. Хоча деяку уяву про правильне компостування гною тварин маю з англомовної літератури. Совкову "науку" ігнорую, шкода часу.

На щойно зірваних  - це може бути будь-що. Просто скосити що росте чи нарвати листя з дерева - це ще краще. Дерево своє коріння пускає глибоко і має змогу дістати з глибин те, що трава не може.
"Перегодувати чаєм" - не вийде, як не старайся, тож це безпечно. Казки та міфи про потенційну токсичність чаїв - сміливо ігноруйте. Я перепробував різні варіанти з різними коцентраціями з різних трав та дерев - все гарно росте, "отруїти" пробував - у мене не вийшло.

Нарвали-розім"яли-нарубали-розтерли, наскидали в діжку, залили водою, поставили на сонце, аби грілося та "виварювалося" - і чай готовий.

Я б не давав йому сильно загнивати, бо то сморід та гидота, та і комарі можуть в тій діжці розводитися.
Тут краще потримати його всього день-півтора (якщо це м"якенька травичка, кульбаби, будяк чи кропива - то одне, а якщо щось жорсткіше - ну, на день довше), зцідити, чаєм полити.
Чи треба його пробулькувати повітрям, додавати дріжджі, цукор, землю і іншу "наукову" фігню? - ні. Ніяк і нічим ви той чай не "покращите", не витрачайте часу і сили.

Можна не розбавляти, бо перегодувати не вийде, хоч всю діжку під один кущ вилий. Інша справа - чи то треба? В принципі, гарненької охапки вистачить на 10 дорослих помідор на тиждень, а якщо навесні - то і на місяць. Можна таким чаєм і ввзагалі поливати, якщо є час та натхнення. Мікроби та черв"яки в землі надлишки швидко зжеруть та переведуть всі поживні речовини у склану біохімію, звідки потім будуть повільно вивільнятися. Якщо просто - будете робити чорнозем.

Те, що залишилося в діжці - витягти і розклати поміж рослинами на грядці або в міжряддях - ця мульча вже набагто м"якша. Захищатиме землю від перегріву, випаровування води і тріскання землі. Плюс черв"якам Батьківщина). Мені треба лише раз копнути на городі, аби назбирати з півсотні черв"яків на рибалку.

Наступне - як робив компост, помилки, що потім вичитав в інтернеті та що в кінці для себе залишив з того всього. Я компост робив не стільки із-за потреби, скільки задля інтересу та спостерігань.
Короче, розкажу свій трирічний досвід.

   
Re: Як освіжити стару землю в контейнері і щось в неї пересадити.
Пшениця

Трохи додам до попереднього посту
Якщо настоювати всього день-півтора-два, то з тої трави/листя все поживне не вийде в розчин
Частина залишиться в траві-листі.
Але, оскільки, тепер воно все м"якеньке і швидше гниє, то, розкладене на грядці - буде продовжувати повільно підгодовувати рослини

Ще раз - не раджу настоювати довше. Перебийте його, порубайте сапою і 2 дні у воді - максимум. Як довше - то і мухи і сморід і комарі і слизьке все стає, і як обільєшся -  а обільєшся обов"язково - то встид, бо зелене і смердить і на чорта стаєш схожим і жінка і сусіди проклинають тебе з твоїм городом ))
   
Re: Як освіжити стару землю в контейнері і щось в неї пересадити.
Пшениця

Ну оце так за 3 тижні вигналися помідори в тих контейнерах, що в заголовному посту ще були пусті

Тендітна і висока Rapunzel та дебела і приземиста Cherokee Purple



Останнє редагування: 19 червня 2021 03:57:53 від Пшениця
   
Re: Як освіжити стару землю в контейнері і щось в неї пересадити.
Пшениця

Пурпурний Чєрокі - один з найсмачніших сортів, які я пробував

Ще два - це Рапанзл і Сонячне Золото/ Золоте Сонце - Sun Gold



Останнє редагування: 19 червня 2021 04:05:11 від Пшениця
   
Re: Як освіжити стару землю в контейнері і щось в неї пересадити.
Пшениця

Остання обіцяна тема, а далі - подивимось.

Справа в тому, що все, що я писав до цього - це перше наближення до трьох, які будуть у реальнрому житті.
І найбільше це буде впливати саме на підгодовку штучними добривами.
Після йього посту поясню, що я мав на увазі.

Із природними - там все набагато простіше, небезпечніше, безпомилковіше і - найголовніше - СМАЧНІШЕ.
Ніколи на штучних добривах не виростиш такої смачної ярини, як на "природних". Я в цьому персонально переконався рази 3 чи 4.

То буде дуже важливий пост - наступний.

А зараз - як і обіцяв - про компост.
*****************

Спочатку деякі загальні зауваження.
Компост - цей термін вживається для означення того, що вже перегнило, повністю чи частково.

Це може бути і дерево. І папір. Тобто - просто досить гарно перегнивша целлюлоза.
Вона як була "пустою" в плані рослинної їжі до перегнивання - так нею і залишилася опісля. Так що тут термін "компост" недоречний. Це типу як "частково висушена вода" або "частково обезжирений жир". Тавтологічна нісенітниця.

Будь-які кухонні рештки. Жодних обмежень. Часто будете зустрічати, типу "молоко не можна", "жир не можна", "м"ясо не можна". Єрунда.




 В Природі біля мертвої тварини завжди краще трава росте. Деякі рослини, як припускають, навмисно виростили колючки, аби спіймати жертву. Типу шипшини.





Або ось - чисто рослини-хижаки, що "їдять" тварин/комах. Комаха рокладається, рослина "випиває" бульйон, багатий на поживні речовини - і росте.
Приницип той самий: м"ясо багате на всі хімічні елементи - рослина знайшла шлях як вбити комаху/тварину - з"їсти її.



Гній тварин.

Будь-які рослини. Сіно, солома, свіжий покос.

Одразу скажу найголовніше
Найголовніше - це не дати наявним рослинним харчам "втекти" в процесі компостування. Якщо вони "потікають" - отримаєте просто непоживний сустрат для росту коріння. Тупо. Типу пластмасового чи перегнившого паперу. На ньому навіть мікроби не зможуть рости.

Для азоту це - випаровування в повітря і вимивання з дощами/снігом
Для решти - елементів - просто вимивання з дощами і снігом.

Все просто.
1. Компост - який готуєте - має накриватися і бути на якійсь підстилці.
2. Спіймати амміак, який ШВИДКО утворюється при гнитті рослинних/тваринних  білків і не дати йому випаруватися. Це робиться шляхом змішування компостного матеріалу, багатого на азот - свіже листя,  трава, кухонні регтки (м"ясо, сир, яйця) - з великою кількістю целюлози: груба солома, тирса, опілки, кора дерев. Біохімія процесу проста. Деревина переробляється грибами. Їм в цьому потрібна мікробна допомога. Мікроби - це >50% протеін (https://www.frontiersin.org/files/Articles/300587/fmicb-08-02009-HTML/image_m/fmicb-08-02009-t001.jpg), отже, їм для росту потрібен азот. Вони ловлять амміак, обмінюються з грибами утвореними амінокислотами - взамін отримують від грибів цукри. Гриби лекше ростуть і швидше розкладають деревину.
Коротше, весь амміак уловлюється мікробами, бо є шлях його подальшої утилізації - передається грибам, гриби ростуть, розкладають деревину, азот потім при повільному відмиранні грибів - коли закінчиться деревина - буде поступово підгодовувати рослини,а не одразу вилетить в трубу, як при компостуванні чистої трави чи листя.

Останнє редагування: 21 червня 2021 06:59:13 від Пшениця
   
Re: Як освіжити стару землю в контейнері і щось в неї пересадити.
Пшениця

Найпростіше - це просто зібрати те, що збираєтесь компостувати - у мішки для сміття і до весни будете мати найчудовіший компост.
Цьому хлопові можете довіряти. Кращого контенту для домашнього городництва я не бачив. Власне, я в нього багато чому навчився напочатках. (В тому числі і готуванню)



Інша справа, що він тут викорирстовує лише (вже) опавше та промите дощами листя. Тобто, половина чи більше там вимита водою. Але - це і не косити і не рвати листя з дерев. Тупо зібрав - і маєш 30-50% поживності компост.
Якщо ж домішати до цього сухого листя по охапці свіжої скошеної трави - отримаєте надчудовий компост навесні. Вже розфасований в мішках. Нічого не вимито, нічого не смердить.

Продовження буде.



Останнє редагування: 21 червня 2021 07:00:16 від Пшениця
   
Re: Як освіжити стару землю в контейнері і щось в неї пересадити.
Пшениця

Ще пару слів про компост.
Як вже сказав, компост - якщо по-справньому - то треба готувати в закритій тарі. Щоб водою наскрізь не промивався - не вимивався.
Найкраще і найпростіше його готувати в тих контейнерах, в яких будете щось вирощувати.

Восени зібрали падалішнє листя, додали грубого сіна чи соломи (в соломі мало поживних речовин для рослин), тирси, кинули пару лопат землі, линули води і закрили кришкою на зиму.
Навесні відкрили кришку - готовий компост, так і саджайте прямо туди.
Це так вийде лише на перший рік.
Бо восени контейнер залишається повний, хіба трохи перепріє все то за літо - десь на 15%, залежить від ступеню грубості органіки, яка там була. То ото можна вмішати в нього трохи сіна. Навіть як грубе - достатньо перегниє за зиму.

Сильно збагатять компост рештки з кухні: риба, кістки, м"ясо, все з тарілок - сир, олів"є і решта. Там вся таблиця Менделєєва. Єдине що - треба берегтися нічних гостей. У нас це єноти і скунси. Розворушать і розкидають.

Нічого більше додати не можу.

Як і казав - компостом і сіном не переборщиш. Я вирощував суниці на 100% свіжому сіні - нічого не "згоріло".
Готувати компост - якщо правильно -  досить муторна і коштовна справа. Треба баки або укриті від дощів/снігу місця, саме місце - по-далі і купа часу на переготання, слідкування за процессом, нечастий полив.

Можна на все забити, звалити в купу, кинути якусь накривачку.. в принципі буде нормально.
Що препріє - перепріє. Що ні - перпріє до наступного року.
Трохи вимиється - не біда. Кинув навесні в нього жменю-другу гарних мінеральних добрив, перемішав - і буде порядок.

Як щось пригадаю - додам
   
Re: Як освіжити стару землю в контейнері і щось в неї пересадити.
Пшениця



Сік з помідорів "Ляна Рожева" (з минулого року)
Непогані, але нічого особливого. Колір, правда, цікавий - як у цього соку.

Склянка - 0,4 (а не 0,25) тобто, тарілка - велика. Цибуля півметра, щавель як 2 долоні

Сьогодні досадив в город 100 цибулин-арпажок.


А це зав"язався Черокі Пурпурний

   
Re: Як освіжити стару землю в контейнері і щось в неї пересадити. Нове
Пшениця

Ну, і остання важлива річ про мінеральні добрива.
Розрахували скільки їх треба. Наприклад, на 10 кілограмовий кущ помідорів треба, вже рахували

азоту на 90 грамів білку
2,2 грами фосфору
23 грами калію
1 грам Магнію
0,6 грами кальцію
25 мг заліза
5мг міді

Половину дамо добривами, половину - сіном чи компостом (є в інтернеті склад середнього сіна і середнього компосту).

Відміряли добрива.

І ось тут - стоп.
Як давати?
Все одразу чи частинами?

----------------------

Відповідь проста у випадку із великими контейнерами - як у мене.
Я можу дати всю дозу за один раз. І розмішати її однорідно в усьому контейнері.

У цьому випадку - і не буде високої концентрації в грунті назагал - коріння не обпалить, і не перегодуєш рослину одразу - і буде рослина по мірі росту коріння постійно діставати з дальших ділянок в контенері ті добрива
І дощі нічого не вимиють - бо контейнер.

А от якщо контейнер маленький - відро, то одразу всю дозу не даси. Концентрація в грунті буде високою і згорить ваша рослина 100%
Тому треба буде давати по-троху і дивитися на листя, яке росте. Чи досить, чи ні, чи дали забагато як на один раз - чи можна дати ще.
Геморно. Я так убив свої перці, коли вирощував їх  у відрах. "Перегодував". Листя позеленіло як скажене, стало майже синє, скукожилося і перестало рости.

Поміркувавши і зрозумівши що сталося, я плюнув на маленькі контейнери і з тих пір використовую 170-літрові і не парюся.

Схожа проблема, якщо вирощуєте у відкритій землі: там - дощі.
Вимивають.
Пройшов - вимив. Пройшов - вимив...
Тому одразу давати всю дозу - не розумно.
Треба частинами
Як часто - а це залежить від дощів.

Сильний дощ - підгодовував би після - наступного дня і ще трішки полив би - аби просто розчинилося і зайшло в землю. Або, якщо розчинне - розчинив би і полив
Якщо несильні - дав би добрив перед дощем - аби дощ протягнув ті добрива за собою вглиб

А от якщо дощі і сильні і часті - тут навіть і дозу треба збільшити - бо частину таки вимиє з грунту і винесе поза зони досягнення корінням.

Позаминулого року буди сильні зливи - просто текло з городу - то дав добрив в землю десь вдвічі більше, ніж звичайно
 --------------------------


Коротше, - відкрита земля або маленький контейнер - одразу всю дозу не давати.

В основному - це все. Є багато деталей, як в когось є запитання - відповім, якщо зможу


Останнє редагування: 27 червня 2021 23:15:22 від Пшениця
   

Цю тему переглядають:

0 Користувачів і 1 гість
 
Повна версія