Раді Вас бачити! » Увійти » Створити новий профіль

Саме для тих хто каже "все розкрадуть" є портал прозорого використання публічних коштів

З інтервью з В.О. Міністра Фінансів:

Маркарова: Саме тому, коли кажуть "розкрадуть", ми для цього зробили наш портал використання публічних коштів

================

Валерий Калныш: Поговорим на другую тему. На этой же неделе вы были на саммите Украина-Европейский Союз. Были оттуда новости. И, наверное одна из главных, хотя на мой непрофессиональный взгляд, это утверждение макрофинанса на один миллиард евро. Нам действительно нужны эти деньги?

Оксана Маркарова: Безумовно. Взагалі затвердження макрофінансу і те, що воно досить швидко відбувається, якраз коли ми були на саміті, в цей день угода вступила в силу. Ми зараз дуже швидко обговорюємо проект меморандуму, який ми підпишемо. Я сподіваюсь, вже восени зможемо отримати перший транш макрофіну. Нам дійсно потрібна ця допомога, тому що у нас поки що дефіцитний бюджет. Не зважаючи на те, що наша політика, і я, як міністр фінансів, вважаю це моїм пріоритетом - фіскальну консолідацію.

Тобто, якщо говорити по-простому, це зменшення постійне нашого дефіциту. І в майбутньому, я сподіваюсь, перехід до профіцитних бюджетів. Але поки в нас є дефіцит, нам потрібно його чимось фінансувати. Фінансувати дефіцит можна зовнішніми залученнями, внутрішніми залученнями на ринку. І одні, і другі поки що для нас досить дорогі. І коштами, які нам надають міжнародні наші партнери, міжнародні фінансові організації, в тому числі і макрофінансова допомога від ЄС, яка йде в бюджет.

Тому що якщо кошти МВФ йдуть в золотовалютні резерви, вони важливі для того, щоб розкрити нам доступ до інших коштів, то якраз макрофін, кошти від Світового банку, вони безпосередньо йдуть в бюджет. Це фінансування, яке нам необхідно. І в бюджеті на цей рік в нас закладено близько 3-3,5 мільярдів, в залежності від курсу, який в нас буде на момент отримання, фінансування саме від зовнішніх джерел. Це і зовнішні запозичення, яких ми в цьому році ще не робили жодного разу, і безпосередньо кошти, в тому числі і макрофін. Тому це позитивна новина.

Валерий Калныш: Эти деньги - это безвозвратная помощь?

Оксана Маркарова: Ні. Це кредитна допомога, але під надзвичайно низькі відсотки. Тобто вона може бути в залежності… От в нас були під американську гарантію запозичення найнижче. Все одно це відсотки, які вдвічі, а іноді втричі дешевші, ніж ті, які ми можемо взяти на ринку.

Валерий Калныш: На что пойдут эти деньги?

Оксана Маркарова: Ці кошти йдуть в загальний фонд державного бюджету. Тобто відповідь - на все. Ці кошти є просто джерелом, яке використовується відповідно до того, що у нас є в бюджеті.

Валерий Калныш: Мы как-то определяем первоочередные программы, на что это пойдет? И самый главный вопрос, который всегда будут задавать: “А не разворуют ли их?” Потому что берешь чужое - отдаешь свое.

Оксана Маркарова: Саме тому, коли кажуть "розкрадуть", ми для цього зробили наш портал використання публічних коштів. Кожен день можна побачити, на що було витрачено кошти за вчора, і взагалі історично повністю всі кошти. Тобто коли ми говоримо про міжнародну допомогу саме з таким підтекстом: "А не разворуют ли ее?", то треба говорити не про саму допомогу, особливо та, яка йде в загальний фонд бюджету, бо вона йде в загальний котел, а треба дивитися, куди витрачаються кошти, це насправді ефективність витрачання коштів. От де повинен бути головний фокус всіх питань.

Тому кошти не "на щось" ідуть. У нас є розпис державного бюджету, є план, що помісячно ми збираємося, які видатки фінансувати. І це можна подивитися онлайн, на що ми їх фінансуємо. Якщо говорити про кошти міжнародних фінансових організацій, тому що одразу після саміту також ми підписали зміни в три кредитних угоди з Європейським інвестиційним банком і підписали ще одну нову інвестиційну угоду з інвестиційним банком, Іванна Климпуш-Цинцадзе була з нами і підписала її. Ці проекти йдуть на щось. Наприклад, Агро Апекс йдуть на кредитування агробізнесу. СМІ Апекс йде на кредитування малого і середнього.

Це кошти, які ми кредитні залучаємо. Але ми їх через банки, вже вони ідуть цільові: на відновлення Донбасу, на муніципальний транспорт. Це для мене теж, от, серед ключових пріоритетів, ми якраз на цьому тижні активно займалися цим питанням, створили робочу групу. Це питання зміни і дерегуляція, якщо можна навіть сказати - питання управління інвестиційним коштами міжнародних організацій, які ідуть на розвиток. В регіонах це різноманітні проекти, починаючи від енергоефективності, закінчуючи переробкою сміття для того, що у нас вибірка по цим проектам надзвичайно низька.

Валерий Калныш: 55%.

Оксана Маркарова: По деяким вона вища, але все одно нам необхідно, щоб тут вибірка була відповідно до графіку і наближалася до 100%.

Фото: Державне агентство з питань електронного урядування України via Facebook

Валерий Калныш: То есть нам деньги дают, мы их используем не все, да? У нас почему-то еще остается и мы не знаем, куда их девать?

Оксана Маркарова: Так. Але все навіть сумніше. Нам гроші дають, ми укладаємо угоди, ми починаємо платити після включення угод за невибрані кошти, це стандартно, це невеличка fee [плата, внесок, - Ред.], але вона все одно є. І в той же час ми потім довго погоджуємо, яким чином і куди витрачати, потім ідуть процедури прок'юремента,  закупівель і т.д.

Тобто зараз ми хочемо, буквально за наступний місяць, змінити процедури таким чином, щоб у нас в Мінфіні створити, посилити, і Кабмін нам допоміг, в тому числі по транскордонній нашій співпраці, створити, посилити цю одиницю, яка буде, в тому числі допомагати іншим і міністерствам, і отримувачам. Бо іноді це не міністерство, іноді це Автодор, це місцеві адміністрації, для того, щоб прискорити отримання цих коштів і їх ефективне використання.

Валерий Калныш: Вы нашли для себя ответ на простой вопрос? Нам дали деньги под низкие проценты. У меня отдельный будет вопрос: за что нас так любят? Но почему мы их не используем? Это сложная процедура по осваиванию этих средств? Это незаинтересованност ь структур в том, чтобы работать? Почему мы не можем в полном объеме использовать те деньги, которые нам не подарили, но дали попользоваться по льготным условиям?

Оксана Маркарова: Цілий ряд факторів. От ми зробили першу оцінку разом з МЕРТом, де у нас такі вузькі місця, і чому це відбувається. Цілий набір факторів. Починаючи від внутрішньої комунікації і внутрішніх процедур узгодженості, те, що в нас дуже багато залучених ланок - Мінфін, міністерства, сам отримувач, безпосередньо надавач. Питання процедур, тому що є процедури закупівлі наші українські, є процедури закупівлі і стандарти безпосередньо міжнародних організацій і далі їх узгодження.

Це питання інституційної спроможності, тому що дуже багато отримувачів - місцеві органи. В деяких дійсно є вже команди, які знають як, навчені і працюють, а в деяких просто це питання провисає. Ми зараз склали для себе таку матрицю проблем і домовилися зі всіма міжнародними нашими партнерами - це Європейський інвестиційний банк, ЄБРР і Світовий банк, AFC, KFV, - тобто ми зібрали всіх вже разом і домовилися про те, де і як ми рухаємося по тому, щоб виправити ці питання. Великий блок питань по антимонопольному комітету, тому що це новий закон про державну допомогу. Підпадають - не підпадають, яким чином.

Валерий Калныш: Почему они нам дают деньги?

Оксана Маркарова: Це статутна діяльність цих організацій. ЄБРР, Європейський інвестиційний банк.

https://nv.ua/ukr/radio/itogi-nedeli/pidsumki-tizhnja-avtorska-prohrama-valerija-kalnisha-hist-oksana-markarova-efir-vid-13072018-2482106.html
   
Валерий Калныш: Можно задавать вопросы по поводу драйверов развития? Каковы те сферы, в которые надо вкладывать деньги для того, чтобы этот резкий рывок для экспорта возник?

Оксана Маркарова: Мені здається, ми для себе бачимо, по-перше, все, що стосується агробізнесу. Я не говорю сільське господарство спеціально, тому що беру ширший термін. Все, що стосується виробництва їжі, і тут головна задача для нас - це максимально поглибити переробку в Україні. Принести сюди, щоб цей ланцюжок доданої вартості був більший, щоб ми експортували не сировину, яку тільки виростили, а щоб ми її максимально тут переробляли. Тому що саме там якраз додана вартість. Це те, що стосується енергетики і енергоефективності.

Це не тільки важливо для нас, це важливо з точки зору національної безпеки також, тобто така подвійна задача. Це все, що стосується інфраструктури на даному етапі, тому що це не тільки бізнес сам по собі - мости, дороги можуть бути бізнесом, аеропорти - це артерії для розвитку іншого бізнесу. І якщо говорити в цілому, то наш ключовий фокус повинен бути на інноваціях.
   

Цю тему переглядають:

0 Користувачів і 1 гість
 
Повна версія