Раді Вас бачити! » Увійти » Створити новий профіль

Робота в ІТ є, але не для програмістів

Робота в ІТ є, але не для програмістів

Криза в українському ІТ-секторі не вплинула на продуктові компанії. Вони розширюють штат, але полюють здебільшого на нетехнічних спеціалістів і закривати вакансії їм стає дедалі важче. Що відбувається?


Більшість українських айтівців із щемом згадують роки до великої війни. Тоді, у період дешевих грошей, іноземні замовники обирали вітчизняні компанії, що стимулювало їх масштабуватися. За таких умов ІТ-спеціалістів у країні не вистачало і компанії полювали на фахівців усіх рівнів.

Проте в останній рік оптимізму на ринку талантів українського ІТ-сектору меншає. У 2023 році експорт IT-послуг з України впав на 8,5% до 6,7 млрд дол, а загальна кількість працівників 50-ти найбільших компаній скоротилася на 10,7 тис осіб.

У таких обставинах правила на ринку почали диктувати роботодавці. Для більшості айтівців ситуація виглядає так: роботу знайти можливо, але важко.

У ці темні часи світло надії починають нести продуктові ІТ-компанії, чиї штати не тільки збереглися, а й часто невпинно розширюється. Продуктові компанії є лідерами з найму працівників, але найчастіше вони шукають не програмістів.

Тепер компанії полюють на нетехнічних спеціалістів. Через дефіцит кадрів на ринку позиції маркетолога та аналітика закривати стає важче. Пошук non-tech-фахівців починає нагадувати недавню боротьбу за програмістів. Чому банальна професія маркетолога переживає ренесанс в ІТ-індустрії?
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

Хто задає тренд на ринку праці

За роки існування українського ІТ-сектору утворилася ситуація, коли на ринку праці домінували технічні працівники. У середині 2022 року їх частка у 50 найбільших ІТ-компаніях України становила 81,5%. Велика війна внесла свої корективи, спричинивши поступове скорочення числа програмістів до 77,4%.

За підсумками 2022 року лідерами з найму чи не вперше стали не сервісні, а продуктові компанії. Найактивніше в першій половині того року зростала компанія Ajax Systems, до якої приєдналися понад 800 спеціалістів.

"З 1995 року попит на програмістів зростав, росли і їхні зарплати. Зараз ситуація змінилася: іноді розробники самі платять рекрутерам, щоб ті знайшли їм роботу. Ера "увійти в ІТ за три місяці" померла, треба адаптуватися до нових реалій", – каже співзасновник Projector і карʼєрного стартапу Lezo Олександр Іванов.

З липня 2023 року по січень 2024 року шість продуктових ІТ-компаній стали лідерами найму. Сумарно Genesis, Uklon, Skelar, Megogo, Netpeak Group та Ajax Systems найняли 993 працівники. Зазвичай вони шукали нетехнічних спеціалістів.

"У 2023 році частка нетехнічних спеціальностей серед позицій, на які наймали в компаніях екосистеми Genesis, становила 53%. Технічних спеціальностей було 47%", – розповіла HR Business Partner у Genesis Катерина Ямненко.

Потреба в non-tech-спеціалістах пояснюється структурою продуктових ІТ-компаній. Серед усіх співробітників частка розробників коливається в межах 30-35%, а сервісні фірми мають у штаті понад 80% технічних працівників. Тому в час, коли аутсорс відчуває гостру нестачу клієнтів, продуктові компанії не лише зберігають показники 2021 року, а й нарощують оберти, виходячи на нові ринки.

Так, "венчур білдер" Skelar став лідером зростання в другому півріччі 2023 року, що було зумовлено запуском нових портфельних компаній, а також зростанням бізнесів early stage (ранній етап розвитку). Як результат частка найнятих розробників у 2023 році на сайті з пошуку роботи для ІТ-спеціалістів Djinni зменшилася із 46% до 43%, а нетехнічних – зросла із 17% до 21%.
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

Кого шукають

Серед усіх нетехнічних спеціальностей беззаперечним лідером є маркетинг. Тільки за 2023 рік кількість вакансій у цьому напрямку зросла на понад 28%.

"Найбільше найняли спеціалістів у маркетинговому домені, аналітиків, продуктових менеджерів, дизайнерів, операційних менеджерів. У нас відкрито близько 30 вакансій, з них нетехнічних – 25. Найбільше вакансій – у маркетинговому напрямку", – зазначає Recruitment Lead у Skelar Олеся Дзьоба.

Серед чотирьох найбільш затребуваних позицій у Netpeak Group – класичні вакансії: SEO Specialist, PPC Specialist, Project Manager та Email Marketer.

"Зараз у компанії відкрито понад 80 вакансій. У роботі Netpeak Talent – рекрутингової агенції Netpeak Group – частка запитів на закриття нетехнічних позицій від зовнішніх клієнтів – продуктових компаній у 2023 році становила 75%", – розповідає recruitment Team Lead у Netpeak Talen Юлія Комарницька.

Вона підтверджує, що найбільш затребуваними виявились маркетологи – 62%. Більшість запитів щодо маркетингу припадають на пошук спеціалістів загального напрямку: Marketing Lead, Marketing Manager та Head of Marketing.

"Зростання попиту на маркетологів з початку великої війни пов'язане з потребою бізнесу в нових стратегіях залучення клієнтів, а компетенцій для пошуку таких фахівців у рамках компанії клієнта не завжди вистачає", – додає Комарницька.

У Genesis вказують на те, що серед нетехнічних спеціальностей компанія має найбільше відкритих вакансій у доменах "маркетинг" та "аналітика".

За словами Іванова, зараз ідеальний час для маркетологів, SMM-ників, піарників, sales-менеджерів. "У найближчому майбутньому попит на маркетингові, креативні та менеджерські спеціальності тільки зростатиме", – переконує він.
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

Знайти спеціалістів непросто

Потреба українського ІТ-сектору в нетехнічних спеціалістах у 2023 році залишалася сталою, але з 2024 року фіксується суттєве зростання їх найму.

"У 2023 році частка нетехнічних позицій в Uklon становила близько 45%. Проте у 2024 році цей показник сягає 64% і ми бачимо, що тенденція зберігається", – розповідає Head of Recruitment в Uklon Дарʼя Кружиліна.

Один з найвищих показників найму нетехнічних спеціалістів у 2023 році був у Netpeak Group. Компанія залучила 88% таких фахівців. За словами Комарницької, на одного розробника Netpeak наймає дев’ять "нерозробників", найчастіше це продакт-менеджери, проджект-менеджери та QA-спеціалісти.

Трохи менші показники в Megogo та Skelar. "За останній рік близько 70% найму припали на нетехнічних спеціалістів. Загалом ми наймаємо співробітників у різні департаменти: закупка, управління контентом, маркетинг, продажі, комерція, фінанси, розробка, розвиток продукту", – розповіли ЕП в Megogo.

У Skelar ситуація аналогічна. У 2023 році "венчур білдер" найняв 343 людини, з яких 240 або 70% – нетехнічні спеціалісти.

Попри значний попит, знайти кандидатів на нетехнічні спеціальності стає дедалі важче. У більшість ІТ-компаній, які шукають маркетолога чи аналітика, виникають труднощі, а час на закриття вакансії значно збільшився.

"Нетехнічних спеціалістів з досвідом та знаннями на ринку небагато. Пошук хорошого перформанс-маркетолога може тривати три місяці, тоді як середній час закриття вакансії в екосистемі – півтора місяця", – пояснює Ямненко.

"Закриття нетехнічних вакансій у 2023 році в нас тривало в середньому 44 дні, а іноді й довше. Ми відчували нестачу сильних спеціалістів", – додає Дзьоба.

Кращі результати з пошуком кандидатів в Uklon, але окремі спеціальності все ж вибиваються із звичного режиму найму компанії. "Середній показник становить десять днів для IT, 18 – для non-tech. Найшвидший процес може тривати кілька днів, а найдовший – близько місяця. Один з рекордсменів 2024 року – Head of Product Marketing, якого шукали 39 днів", – розповідає Кружиліна.

У Megogo хоч і визнають, що на ринку зберігається дефіцит кадрів, проте додають, що темпи закриття вакансій відповідають стандартним процесам, а час на закриття позицій залежить від конкретних посад. "Саме наш ринок, який активно розвивається, приваблює достатньо кандидатів, які шукають нові виклики, цікаві проєкти та досвід роботи з іншими країнами", – кажуть там.

У Netpeak Group у 2023 році середній термін закриття вакансії становив 36 днів. Там наразі не бачать особливих труднощів з найманням нетехнічних спеціалістів.
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

Куди зникли маркетологи

Дефіцит кадрів опитані ЕП компанії пояснюють війною та міграцією. "За даними "Опендатаботу", 2,4 мільйона українців виїхали і не повернулися. Найбільш суттєво це помітно на найманнях спеціалістів віком 18-22 роки, велика кількість з яких була вимушена навчатися за кордоном", – відзначає Дзьоба.

Дефіцит кадрів також спричинили мобілізація та недостатній досвід кандидатів. Новачкам важче влаштуватися в продуктові компанії, ніж в аутсорсингові. Для нетехнічних фахівців цей бар'єр ще вищий. Загалом 67% non-tech-спеціалістів у продуктових ІТ-компаніях мають понад три роки досвіду, 38% – рівень Senior і вище, а аутсорсингові фірми надають перевагу кандидатам з меншим досвідом.

Ще один чинник – брак прикладних навичок та невідповідність досвіду і зарплатних очікувань у кандидатів. Рівень освіти, яку здобувають спеціалісти у вишах, часто не відповідає вимогам до кандидата. Компанії змушені витрачати кошти на підвищення кваліфікації, що впливає на розмір початкової винагороди.

Останній чинник – неготовність кандидатів змінювати роботу. За словами Дзьоби, у Skelar упродовж останніх двох років постійно стикаються з неготовністю кандидатів змінювати компанію через страх невідомості та нестабільність.

Що робитимуть компанії

Продуктові ІТ-компанії опинилися в ситуації, у якій кілька років тому перебували аутсорсинг та аутстафінг. Компанії вимушені знижувати поріг входу для новачків та інвестувати в освіту. У Genesis є курс "Маркетинг ІТ-продуктів" для студентів.

Освітня команда однієї з найбільших продуктових ІТ-компаній країни працює над курсом "Аналітика в продуктовому IT". Про зростання інтересу до навчання говорять і в Projector, де попит на нетехнічні курси зріс на 20-40%.

Інвестиції в освіту мають наситити ринок талантів фахівцями. Такий же шлях пройшли українські аутсорсингові гіганти, чиїми руками була побудована вітчизняна ІТ-індустрія, що зараз налічує понад 300 тис спеціалістів.

"У бізнесів чимало вимог, тож спеціалістів, особливо рівня senior, знайти складно. Значно легше їх виростити, тому наші компанії навчають людей "під ключ", – пояснює принцип роботи Netpeak Group Комарницька.

Також продуктові бізнеси замовляють проєкти освітніх компаній. Наприклад, на початку 2024 року компанія з кар’єрного розвитку в диджитал Choice31, стартап-студія мобільних застосунків Kiss My Apps та фінтех-стартап Saldo Apps створили та запустили курс-симулятор для Mobile Product Managers.

https://www.epravda.com.ua/publications/2024/03/20/711365/

Останнє редагування: 20 березня 2024 11:31:12 від Potato
   
это во всем мире так, или только в Украине? — в этом вопросе половина ответа на вопрос "Шо за куйня?"
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів
HSM

В охвіси починають повертати персонал з хат
Отакє
   
Ниче, скоро ИИ все исправит  :-)o
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

ерез дефіцит кадрів на ринку позиції маркетолога та аналітика закривати стає важче. Пошук non-tech-фахівців починає нагадувати недавню боротьбу за програмістів. Чому банальна професія маркетолога переживає ренесанс в ІТ-індустрії?

хароша тєма, насправді, і тут я бачу таку проблему.

Не так давно робила дещо для друзів, по суті, банальний аналіз даних, за донейт, і побачила деякі проблеми.

Направду, я можу моделювати все, або майже все, я зуби зжерла на нафтовому ринку і інтерпретацї сейсміки, задачі рітейлу в порівнянні з цим це дитячі іграшки.
Я така не одна, - таких людей повно в академічних колах, в геології, і промисловості і так далі.
Але всі ми, незалежно від віку, трохи старпьори, і в нас нема спільного протоколу взаємодії з менеджментом, сама постановка менеджментом мені задачі заняла більше часу, ніж виконання. Ну і зворотній "переклад" з людської на менеджерську теж трохи поїв мізки.

Задача вирішувана, і навіть автоматизуєма.
Головне, щоб її поставив замовник

якось так
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

Ниче, скоро ИИ все исправит  :-)o

ні, з низькоімовірнісними варіантами він працює ще гірше, ніж не-штучний
   
ні, з низькоімовірнісними варіантами він працює ще гірше, ніж не-штучний

а ты вспомни пару лет назад, когда он вообще никак не працював.

Мы идем к точке сингулярности, как ни крути.
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

пару лет назад

ну, років через десять (враховуючи тренди)
десять років - це дохуя
   
ну, років через десять (враховуючи тренди)
десять років - це дохуя

Я вам говнокодерам даю год полтара максимум еще.

   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

"Куди зникли маркетологи".  Ги, куди-куди, сибали...
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

Я вам говнокодерам даю год полтара максимум еще.

де я а де кодери
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

Всі мої знайомі технарі з роботами.
В деяких були скорочення, то відразу знайшли.
Це хіба про недосвідчених йдеться)
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

В очередной раз убеждаюсь в том что т.н. журналистика, образец которой привел ТС, принципиально ничем не отличается от генератора случайных фраз того же ChatGPT. Т.е. "журналисту" нужно написать статью на заданную тему, а разобраться в ней лень.

Причинно-следственная связь здесь довольно проста: основным драйвером того что ВДРУГ решили назвать IT, был аутсорсинг разратотки ПО (плюс небольшой % IT operations). Росло это за счет низкого налогообложения (5% для ФОП) и относительно низких затрат на жизнь локальных инженеров, что позволяло выставлять приемлемые рейты. При этом сами компании получали деньги о клиентов на иностранные представительства, а в Украину деньги заводили только на выплату ЗП и небольшие накладные расходы.
Перед началом полномасштабной войны и в следующие несколько месяцев кого можно было - релоцировали за границу. Соответственно, деньги на их ЗП в Украину уже не заводились.
А с начала 2023 г. заказчики практически перестали размещать заказы для украинских команд из-за высоких рисков.

Вот причина относительного роста продуктового направления, и нетехнических позиций в них. 
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

хароша тєма, насправді, і тут я бачу таку проблему.

Не так давно робила дещо для друзів, по суті, банальний аналіз даних, за донейт, і побачила деякі проблеми.

Направду, я можу моделювати все, або майже все, я зуби зжерла на нафтовому ринку і інтерпретацї сейсміки, задачі рітейлу в порівнянні з цим це дитячі іграшки.
Я така не одна, - таких людей повно в академічних колах, в геології, і промисловості і так далі.
Але всі ми, незалежно від віку, трохи старпьори, і в нас нема спільного протоколу взаємодії з менеджментом, сама постановка менеджментом мені задачі заняла більше часу, ніж виконання. Ну і зворотній "переклад" з людської на менеджерську теж трохи поїв мізки.

Задача вирішувана, і навіть автоматизуєма.
Головне, щоб її поставив замовник

якось так

Для этого есть роль PM ;)
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

Для этого есть роль PM ;)


ага, я бачила
була б сентиментальна, то втерла б очі хусточкою

   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

ага, я бачила
була б сентиментальна, то втерла б очі хусточкою

Я про задачи, которые лежат на PM, а не конкретные примеры, которые ты встречала.
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

Я про задачи, которые лежат на PM, а не конкретные примеры, которые ты встречала.


дивись

pm по суті розшерювач конкретних повноважень і десь якось модератор-фасилітатор
олдскул - шановні насельники спектра аутизму, які вирішують загальну задачу і ілюструють рішення частковими прикладами вирішення прикладних задач

тут, нмд, мало місця людському :)
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

ШІ вміє кодувати, але не вміє проводити фокус-групи та розробляти план заходів з брендування.
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів
N88

дивись

pm по суті розшерювач конкретних повноважень і десь якось модератор-фасилітатор
олдскул - шановні насельники спектра аутизму, які вирішують загальну задачу і ілюструють рішення частковими прикладами вирішення прикладних задач

тут, нмд, мало місця людському :)

 :facepalm1:

Хоча в Айті ПМ це ПМ десь в 5% випадків.
Решта дійсно якісь розшарувачі-фасилітатори.
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

дивись

pm по суті розшерювач конкретних повноважень і десь якось модератор-фасилітатор
олдскул - шановні насельники спектра аутизму, які вирішують загальну задачу і ілюструють рішення частковими прикладами вирішення прикладних задач

тут, нмд, мало місця людському :)

Не нужно придумывать новые дефиниции, роль и задачи PM, в том числе в области IT, четко сформулированы, рекомендую начать с PMBOK.

С другой стороны, понятие олдскул - это абстракция, сложившаяся конкретно у тебя в голове, и никакого смысла не несущая.
Ты написала что в своей работе сталкиваешься с вопросами, которое не можешь еффективно решать самостоятельно.
Я посоветовал как эту проблему снять принятыми в индустрии подходами.
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

Куди зникли маркетологи
Дефіцит кадрів опитані ЕП компанії пояснюють війною та міграцією.
Та хрен там. Це ж не лише в Україні. Здається, певний спад намічається повсюди, тож масово рятуються наймом маркетологів, промоутерів та інших сейлс/сервіс-менеджерів. Хз чи допоможе, але маркетологам зараз "пре"))


Але всі ми, незалежно від віку, трохи старпьори, і в нас нема спільного протоколу взаємодії з менеджментом, сама постановка менеджментом мені задачі заняла більше часу, ніж виконання. Ну і зворотній "переклад" з людської на менеджерську теж трохи поїв мізки.
В яблучко, мадам
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

С другой стороны, понятие олдскул - это абстракция, сложившаяся конкретно у тебя в голове, и никакого смысла не несущая.

якось так склалося, що я дуже рідко формую месиджі, в яких нема сенсу, вже вибачайте.


ты написала что в своей работе сталкиваешься с вопросами, которое не можешь еффективно решать самостоятельно.

не те, щоб в даному конкретному випадку я не змогла, але очевидно, що це було вирішення per anum, і існують легко виконувані алгоритми вирішення, які неважко розробити (але імовірно важко впровадити через нерозуміння менеджментом проблеми, при чому нерозуміння найгіршого гатунку - менеджменту вони здаються смішними)


Я посоветовал как эту проблему снять принятыми в индустрии подходами.


в тому, в чому я шарю (ринок нафти і продуктів, морські перевезення) прийняті в індустрії підходи (тм) видають помилку, стабільно вищу за статистичну.
То є результат, безперечно.
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

якось так склалося, що я дуже рідко формую месиджі, в яких нема сенсу, вже вибачайте.


не те, щоб в даному конкретному випадку я не змогла, але очевидно, що це було вирішення per anum, і існують легко виконувані алгоритми вирішення, які неважко розробити (але імовірно важко впровадити через нерозуміння менеджментом проблеми, при чому нерозуміння найгіршого гатунку - менеджменту вони здаються смішними)


в тому, в чому я шарю (ринок нафти і продуктів, морські перевезення) прийняті в індустрії підходи (тм) видають помилку, стабільно вищу за статистичну.
То є результат, безперечно.

Ты, к сожалению, не поняла что я написал выше.
Возможно с тем менеджментом было аналогично.
Забудь.
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

Ты, к сожалению, не поняла что я написал выше.
Возможно с тем менеджментом было аналогично.
Забудь.

так отож (с)

upd:
взагалі, я думаю, цей діскомьюнікейшн - нормальна хвороба росту молодої галузі, і подолання її може бути дуже продуктивним (а може й ні)
це вирішується точковими зусиллями імовірніше, ніж масовими

так що, нехай вже


Останнє редагування: 20 березня 2024 13:48:01 від Denak
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

а ты вспомни пару лет назад, когда он вообще никак не працював.

Мы идем к точке сингулярности, как ни крути.

Або навпаки,  AI на піку можливостей і далі спад як у будь якої технології
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів
U2

Після аналізу прочитаного склалось враження, що менеджмент став заручником власного невігластва - невміння сформулювати ТЗ: «піди туди, не знаю куди і принеси те, не знаю що». Щоб приховати власну недолугість вони вдаються до створення нових слів, наприклад, «масштабування». І так вони здаються самі собі розумнішими - «ти ба, які він слова знає! От розумний!»(Як Голохвастов»). А ще запозичення іноземної термінології, якої вони нахапалися в закордонних школах економіки.
Якось так.
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

невміння сформулювати ТЗ


ну, за великим рахунком, вони і не можуть того вміти
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

ну, за великим рахунком, вони і не можуть того вміти

Поддерживаю, для этого существует роль бизнес аналитик ;)
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів
U2

ну, за великим рахунком, вони і не можуть того вміти

Ключова сентенція: «не можуть». А результат треба дати.
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів
U2

Поддерживаю, для этого существует роль бизнес аналитик ;)

І роль - бізнес-синтезатор.
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

І роль - бізнес-синтезатор.

Боюсь что ты слабо понимаешь что такое бизнес, и IT бизнес в частности.
Но за сарказм хвалю, молодец
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів
U2

Боюсь что ты слабо понимаешь что такое бизнес, и IT бизнес в частности.
Но за сарказм хвалю, молодец

Маму свою похвали. І не бійся, боязкий ти наш.
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

Поддерживаю, для этого существует роль бизнес аналитик ;)

тільки (о ужос), тут вступає в гру людський фактор, і це якраз те, що ми не любимо
1. таких людей родиться мало
2. вони противні і ніхуя не позитивні  (теоретична база по запиту і за донат)

звідси і танцюємо
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

Боюсь что ты слабо понимаешь что такое бизнес, и IT бизнес в частности.


боюсь, іт бізнес і сам поки що погано розуміє, чим він є
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

боюсь, іт бізнес і сам поки що погано розуміє, чим він є

Я условно считаю периодом начала IT бизнеса переход к массовому производству персональных компьютеров, середину 70х. За это время мы видели и проанализировали не только взлеты и падения мегакорпораций в этой области, но и целых классов продуктов.
С одним из таких примеров - рождения и упадка пейджинговой связи, ты можешь ознакомиться в ветке Турчиноффа под названием Лююютоооннн чуть ниже.

Поэтому что такое IT как бизнес, куда он движется и что с этим делать - все кто в теме представляют хорошо :)

Останнє редагування: 20 березня 2024 15:02:16 від shrek
   
Re: Робота в ІТ є, але не для програмістів

Поэтому что такое IT как бизнес, куда он движется и что с этим делать - все кто в теме представляют хорошо :)

ну, шановний преподобний Байєс жив трохи раніше, якщо ви розумієте, про що я...
   

Цю тему переглядають:

0 Користувачів і 1 гість
 
Повна версія