Раді Вас бачити! » Увійти » Створити новий профіль

Лічильники тепла: нюанси про які нам не говорять ;)

Сьогодні в країні склалася економічна ситуація: заробітна плата громадян не поспіває за стрімким зростанням тарифів на житлово-комунальні послуги (ЖКП). Жителі Чернігова вже не спроможні оплачувати за діючими цінами послуги з тепло-, електро-, водо- та газопостачання. Субсидія, на яку посилаються чиновники, доступна далеко не всім. Ті, хто отримує заробітну плату більш, ніж мінімальна, фактично змушені 100-відсотково сплачувати за комуналку!

Не дивлячись на складну ситуацію та систематичні звернення громадян, Чернігівська міська рада фактично проявляє бездіяльність та ігнорує потреби громади. Кошти, які є в міському бюджеті (а це десятки мільйонів гривень) замість того, щоб направити на програму енергоефективності в будівлях, відмивають у брудних водах Стрижня. Але розуміючи, що саме питання енергоефективності стануть головним аргументом на майбутніх виборах, можновладці все ж таки розробили такий собі «План дій зі сталого енергетичного розвитку міста в рамках проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні». Наскільки цей план є ефективним ми розповімо окремо. Але сьогодні не про це…

Не очікуючи допомоги від влади, чернігівці розпочинають свою програму енергоефективності: все більше розмов точиться навколо економії витрат за ЖКП. І в першу чергу мова йде про встановлення лічильників тепла в багатоквартирних будинках. Ми не тільки дамо поради, на чому і як можна економити, але й більш детально зупинимось на питаннях обліку тепла в багатоквартирному будинку. У цій публікації читачі дізнаються нюанси теплозбереження, про які чомусь мало говорять спеціалісти…

Як економити на опаленні
Доведено, що коефіцієнт корисної дії існуючої в Чернігові системи теплозабезпечення багатоквартирних будинків не перевищує 50%. Втрати тепла розпочинаються відразу на джерелі, продовжуються при його постачанні та використанні. Причому, без обліку тепла у багатоквартирних будівлях за всі втрати розплачується саме споживач! На діаграмі показано, за рахунок чого і скільки теплової енергії можна зекономити.




Наскільки допоможе економити лічильник тепла?
Через особливості проектування радянських будівель, а також через свою, відносно високу вартість, наявні на ринку лічильники тепла розраховані, в основному, на окремі багатоквартирні будівлі і встановлюються в спеціально обладнаних приміщеннях – теплопунктах. І хоча існуючі прилади обліку тепла різняться по способах вимірювання, по вартості та зручності у використанні, принципи роботи усіх лічильників – тотожні.
 

Встановлюючи на будівлю лічильник тепла ви, насамперед, берете на себе зобов'язання регулярно знімати з нього інформацію і раз на місяць передавати зняті дані до теплопостачальних організацій. Якщо в приладі передбачена можливість роздруківки місячних звітів про споживання тепла, то це істотно спростить вам життя.

Треба не забувати, що прилади обліку тепла, в залежності від технічних характеристик, раз на кілька років повинні демонтуватися і проходити метрологічну повірку на точність вимірювання. Також не забувайте про ремонт лічильників. При цьому важливим є те, що теплопостачальні організації, відповідно до діючого сьогодні законодавства, будуть повіряти та ремонтувати за свій рахунок лише ті лічильники, які стоять у них на балансі.

Лічильники, встановлені за кошти мешканців, скоріш за все доведеться ремонтувати та повіряти самим мешканцям!

Тому при покупці приладу звертайте увагу на частоту проведення цієї повірки (паспортні дані). Бажано, щоб виробник лічильника був в Україні. А також оцінюйте складність демонтажу для передачі приладу обліку на повірку. Є прилади, які не вимагають зняття витратоміра з трубопроводу, що суттєво полегшує роботи з демонтажу.

Але, який би прилад ви не вибрали, у будь-якому випадку слід розуміти, що лічильник тепла без решти енергозберігаючих заходів, точно так само як і електролічильник без можливості вимикати підключення на нього лампочки, не економить тепло. Він, як це і належить лічильником, всього лише відображає скільки ви реально спожили енергії.

Тому не треба дивуватися, коли споживання тепла в так званих «сталінках» на квадратний метр буде більшим, ніж на той же квадратний метр у новобудовах. По-перше, будівельні нормативи змінилися і завдяки сучасним матеріалам втрати тепла стали суттєво меншими. А по-друге (і це дуже важливо!), в квартирах опалюються не «квадратні метри», як нам пишуть у рахунках, а об’єм кімнати, тобто, метри кубічні. Враховуючи те, що у «сталінках» стелі квартир суттєво вищі, опалювати доведеться дещо більші об’єми.

Проте, як показує практика, в більшості випадків розрахункові навантаження на будівлю по яких проводиться оплата без лічильника, на 5-7% завищені. Саме на цю величину і можна розраховувати як на економічний ефект від установки приладів обліку тепла.


   
Чи можливо економити понад 7%?
Як тільки у вас з'явиться лічильник тепла, то відразу з'явиться і бажання економити тепло. Потенціал енергозбереження можливо визначити дослідним шляхом, поставивши наступний експеримент: під час потепління трохи прикрийте на зворотному трубопроводі системи опалення засувку, щоб знизити витрати теплоносія. На лічильнику ви відразу ж помітите наскільки знизилося споживання тепла будівлею і зможете підрахувати який рахунок за опалення буде виставлений вам в кінці місяця при поточному споживанні.

Але, як показує практика, безболісно таку процедуру на будівлях радянського житлового фонду можна провести дуже рідко. Прикриваючи витрату теплоносія ви попутно змінюєте і гідравлічний баланс в системі, порушуючи при цьому роботу гідравлічного елеватора.

Гідравлічний елеватор – це пристрій, що забезпечує підмішування частини зворотного теплоносія до подає (воно виглядає як перемичка між зворотним і прямим трубопроводом і знаходиться практично в кожному теплопункті «радянських» часів).




Саме через гідравлічний дисбаланс в системі, в багатьох будинках Чернігова, де в 2008 році були встановлені прилади обліку по програмі Уряду, виникали конфліктні ситуації: власники окремих квартир вимагали прикрити засувки, а ті, хто мерз на перших поверхах, намагалися зламати лічильники тепла.

Якщо капітальний ремонт теплового пункту робився більш ніж 10-15 років тому, то можна бути практично впевненим у тому, що елеватор і так працює неефективно, що пов'язано зі зміною гідравліки в системі через накопичення в радіаторах квартир відкладень. Коли ж ви додатково примусово знизите витрату тепла засувкою, то проблема з рівномірністю розподілу тепла по приміщеннях, існуюча зазвичай в будівлях з, наприклад, вертикальною розводкою (більшість радянських будівель), тільки посилиться.

При цьому на верхніх поверхах стане дуже жарко і там відкриватимуть кватирки. А на нижніх поверхах – люди будуть змушені шукати додаткові варіанти обігріву. При цьому перепад температур між у трубопроводі, що підводить і у відвідній трубі суттєво зросте, що вплине на зростання споживання тепла будівлею. Наведена вище схема пояснює причини виникнення теплового перекосу в будівлі з вертикальною розводкою. Виправити ситуацію з тепловим перекосом можливо встановленням циркуляційного насоса в теплопункті будівлі.

Принцип даної технології наступний: насос збільшує швидкість протікання теплоносія по радіаторах будівлі. Для цього між прямим та зворотним трубопроводами встановлюється перемичка, через яку здійснюється підмішування частини теплоносія що відводиться до того, що подається в будівлю. Виходить що один і той же теплоносій швидко і кілька разів проходить по системі опалення будівлі, завдяки чому температура в прямому трубопроводі падає, а за рахунок збільшення в кілька разів швидкості протікання – в зворотному трубопроводі піднімається. Відбувається вирівнювання картини розподілу тепла по будівлі.

Відповідно при такому розподілі тепла по всіх приміщеннях будівлі створюються однаково комфортні умови, кватирки на верхніх поверхах закриваються, завдяки чому відбувається 10-15% економія тепла навіть без зниження витрат теплоносія на будівлю засувкою (тому що в тепломережу повертається більш гарячий теплоносій, що враховує лічильник тепла).

Як регулювати теплопостачання будівлі
Після того, як лічильник тепла встановлений і тепло по будівлі рівномірно розподілено циркуляційним насосом, починаємо економити тепло. В будинку має бути призначена відповідальна людина, в обов'язки якої входить прикривати засувку в разі потепління на вулиці і тим самим економити тепло. Однак, яким би обов'язковою та досвідченою не була ця людина, вона все одно не зможе досить ефективно і своєчасно реагувати на кожну зміну погоди і отже ефективність такої економії буде низькою. Адже навряд чи хто зможе цілодобово сидіти в теплопункті і крутити засувку.

Вирішення цієї проблеми існує. В Україні виробляються лічильники, які дають змогу програмування витрат тепла на тиждень. Скориставшись прогнозом погоди, які сьогодні майже відповідають дійсності, можна розписати подачу теплоносія в будинок на тиждень по годинах. Але сьогодні фактичним стандартом будь-якої системи опалення у всіх розвинених країнах стала так звана система автоматичного регулювання теплового навантаження з погодною компенсацією.

Суть даної системи полягає в наступному: на вулиці встановлюється електротермометрія, що вимірює температуру повітря в даний момент. Кожну секунду його сигнал порівнюється з сигналом про температуру теплоносія на виході з будівлі (тобто фактично з температурою самого холодного радіатора в будівлі). На підставі даного порівняння регулюючий блок автоматично дає команду на електричний регулюючий клапан, який встановлює оптимальну величину витрат теплоносія.

Після сказаного
Як повідомляють наші читачі, сьогодні в багатьох багатоквартирних будинках Чернігова проходять збори громадян, на яких приймається рішення щодо збору коштів на встановлення лічильника тепла. Але треба не забувати, що як то кажуть: «Скупий платить двічі». Так от, щоб не переплачувати в майбутньому, громадянам треба не тільки зважено підійти до вибору лічильника, але й закласти можливість подальшої модернізації системи енергозбереження будинку.

Ігор Грищенко

http://www.gorod.cn.ua/news/gorod-i-region/64035-lichilniki-tepla-nyuansi-pro-jaki-nam-ne-govorjat.html
Теги: энергоэффективность, счетчики тепла, экономия тепла, регулировка тепла, учет тепла, Игорь Грищенко
   
капитан очевидность  :gigi:
це шо лекция для младших классов?
   
На тепловводе в каждый дом, стоит ограничительная штуковина (шайба по сути) задача которой как раз снизить скорость протекания теплоносителя.
   
капитан очевидность  :gigi:
це шо лекция для младших классов?

та нет
просто статья интересная- думаю, хай люди почитают
   
капитан очевидность  :gigi:
це шо лекция для младших классов?
Для нитиків що питають - а що мені дасть утеплення чи лісильник тепла
   
На подъезд стоит счетчик уже несколько лет,окупился в первую зиму

Этой зимой макс.счет за тепло был 350грн за 3х комн.топили очень хорошо
   
та нет
просто статья интересная- думаю, хай люди почитают

пробач, без обид
мне с высшим техническим ничего нового
   
На тепловводе в каждый дом, стоит ограничительная штуковина (шайба по сути) задача которой как раз снизить скорость протекания теплоносителя.

та шайба вирівнює поток між ДОМАМИ, бо є 9-ти етажні, а є 16-ти.
А усі від одного теплопункту отаплюються.
   
Труби опалення проходять, як правило, через горище і підвал.
Їх утеплення (труб) може бути неякісним. А місцями взагалі відсутнім. +вікна без скла або з одним склом або з фанерою і щілинами. І взагалі отвори (неутеплені двері) на вулицю, на сходи, через які втрачається тепло.

Така сама проблема з гарячою водою. Труби не утеплені. На останніх поверхах вода в трубах вже не гаряча.

Останнє редагування: 13 травня 2015 21:31:34 від com1
   
Ця сторінка гальмує через малюнок.
оцей. розмір ~12,5 мегабайт
http://www.gorod.cn.ua/image/news/gorod_6/gr_12.05.2015_lichilniky_003.jpg

А який алгоритм встановлення насосу? Наприклад, ОСББ немає. Хто має погоджувати?
Які насоси вибирати?
Скільки коштують?
Рівень шуму насоса?

Яка ефективність роботи насосу? Наприклад, в грошах. Або в комфорті.

Останнє редагування: 14 травня 2015 00:54:24 від com1
   
лучше б расписали как индивидуальные счетчики поставить при вертикальной разводке.

и сколько нужно бабла вбухать.
   
лучше б расписали как индивидуальные счетчики поставить при вертикальной разводке.

и сколько нужно бабла вбухать.
Не поможет. Тепловики говорят  - нет методики расчётов/нет закона/и т.д. Да и поверки счётчиков (для 3х комнатной - 5шт.) тоже сведут на нет всю экономию.
   
Гаряча вода також має циркулювати. Для цього має бути якась перемичка, тобто система циркуляції. А в нашому будинку - вона відсутня або не працює.
Інакше мешканці верхніх поверхів платять за холодну воду з гарячого крану. Або ставлять проточні нагрівачі та бойлери, газові колонки та котли.
Тому що з гарячого крану тече холодна вода.

Останнє редагування: 15 вересня 2015 23:53:47 від com1
   
+ Ще різні кулібіни опалюють неутеплені балкони (або погано утеплені або балкони з відкритими вікнами), гріють воду в бойлерах від опалення. http://krainamaystriv.com/threads/23886/ Або напряму крадуть гарячу воду з системи опалення. Або спускають в каналізацію ("прокачують"). Тому що рециркулюції локальної немає. Перші поверхи мерзнуть, а верхні - жаряться.

Потрібно ходити по квартирах, відрізати батареї на балконах (та інші врізки в опалення) та виписувати штрафи, наприклад 20 тис. гривень. І нехай потім вираховують з зарплати чи пенсії по 25%. Або розпродують рухоме майно (авто та інше).

Останнє редагування: 16 вересня 2015 01:34:47 від com1
   
тарифы неподъемные, факт.
ноюлясукахочетихуме ньшить.
вот гадина.
   
та шайба вирівнює поток між ДОМАМИ, бо є 9-ти етажні, а є 16-ти.
А усі від одного теплопункту отаплюються.
Шайба то фигня.Нужно или трехходовой ставить или с насосом как на схеме и обязательно вязать на контроллер с датчиками температуры по воде и по воздуху.Просто так счетчик ничего не даст.
   
Просто так счетчик ничего не даст.

Разве что крутить вручную.
Понятно, что авотматика даст большую экономию, но интересно - какие цены на простой счетчик и с автоматической терморегуляцией?
   
а скільки коштує той циркулярний насос і хто має давати дозвіл на його встановлення (і хто може ставити)?
   
Не поможет. Тепловики говорят  - нет методики расчётов/нет закона/и т.д. Да и поверки счётчиков (для 3х комнатной - 5шт.) тоже сведут на нет всю экономию.

Ну тепловики то такое, им конечно выгоднее продавать как можно больше клиенту который не может отказаться. Коммунальное крепостное право. Но если народ тупо перестанет платить за опалення они задумаются. Я этой зимой собираюсь оплачивать 1/2 счета за отпления, пусть пишут в борг. Посмотрим, как без дотаций они выживут.
   
гріють воду в бойлерах від опалення. http://krainamaystriv.com/threads/23886/
Прошу вибачення - не розібрався.
Здається, там власна (автономна) система опалення.

Але де хто, можливо, врізався не у власну (центральну).

Останнє редагування: 17 вересня 2015 00:14:43 від com1
   
Згадав про тему
   
Re: Лічильники тепла: нюанси про які нам не говорять ;)

В нашому будинку ставити лічильник -піз..ць. Чотири поверхи. Перший поверх-магазини(не житлові приміщення). Горище з 4 баками і безліч труб-жара. Підвал-труби і труби..Ось і виходить що три поверхи мешканців мають оплатити, як за 6 поверхів. Якби  будинок був девятиповерховим-то горище і підвал  розкидати на всіх-не сильно буде бити по карману. Єдиний вихід для нашого будинку -це автономки. Опалювати 50% нежитлових приміщень-це не економія. А лічильника нам і даром не потрібно.
   

Цю тему переглядають:

0 Користувачів і 1 гість
 
Повна версія