Раді Вас бачити! » Увійти » Створити новий профіль

ФЗВ: дозиметр

Re: ФЗВ: дозиметр

Дозу 50 мкР Ви дістаєте  при природньому фоні за 3-4 години  :) .

Довідково:

  Радіаційний фон - іонізуюче випромінювання, обумовлене дією природних та техногенних радіаційних факторів.

  Природний радіаційний фон - випромінювання, що створюється розсіяними в природі радіонуклідами, що містяться в земній корі, приземному повітрі, грунті, воді, рослинах, продуктах харчування, в організмах тварин і людини - (84%), а також космічне випромінювання  - (16%) . Значення природного радіаційного фону коливається в широких межах в різних регіонах Землі. Контрольний рівень радіаційного фону в Україні (потужність експозиційної дози) становить 25 мкР / год.

  Середнє значення потужності експозиційної дози в Хмельницькій  області 11,5 мкР/год, в Рівненській - 12 – 12,5 мкР/год.

http://mpe.kmu.gov.ua/minugol/control/publish/article?art_id=244920450#:~:text=%D0%9F%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%B9%20%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%96%D0%B0%D1%86%D1%96%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D0%B9%20%D1%84%D0%BE%D0%BD%20%2D%20%D0%B2%D0%B8%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D1%96%D0%BD%D1%8E%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F%2C%20%D1%89%D0%BE,%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BC%D1%96%D1%87%D0%BD%D0%B5%20%D0%B2%D0%B8%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D1%96%D0%BD%D1%8E%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%2D%20(16%25)%20.

   
Re: ФЗВ: дозиметр

Довідково:

  Радіаційний фон - іонізуюче випромінювання, обумовлене дією природних та техногенних радіаційних факторів.

  Природний радіаційний фон - випромінювання, що створюється розсіяними в природі радіонуклідами, що містяться в земній корі, приземному повітрі, грунті, воді, рослинах, продуктах харчування, в організмах тварин і людини - (84%), а також космічне випромінювання  - (16%) . Значення природного радіаційного фону коливається в широких межах в різних регіонах Землі. Контрольний рівень радіаційного фону в Україні (потужність експозиційної дози) становить 25 мкР / год.

  Середнє значення потужності експозиційної дози в Хмельницькій  області 11,5 мкР/год, в Рівненській - 12 – 12,5 мкР/год.
http://mpe.kmu.gov.ua/minugol/control/publish/article?art_id=244920450#:~:text=%D0%9F%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%B9%20%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%96%D0%B0%D1%86%D1%96%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D0%B9%20%D1%84%D0%BE%D0%BD%20%2D%20%D0%B2%D0%B8%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D1%96%D0%BD%D1%8E%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F%2C%20%D1%89%D0%BE,%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BC%D1%96%D1%87%D0%BD%D0%B5%20%D0%B2%D0%B8%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D1%96%D0%BD%D1%8E%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%2D%20(16%25)%20.

Ви відрізняєте дозу і фон?

Доза це фон*час, тобто те що Ви наловили за час, який знаходилися в місцевості з певним фоном. 12.5 мкР/год * 4 год = 50 мкР  :)
Це щось типу як кіловати і кіловатгодини.

Радіометри (в побуті - дозиметри) вимірюють саме фон, а отриману дозу вимірюють невеликі пристрої розміром з авторучку, які беруть з собою в небезпечну зону а потім знімають покази коли з неї виходять.
   
Re: ФЗВ: дозиметр

допоможе зорієнтуватися серед бруду і знайти те що трохи чистіше (вода, їдло, місце і т.п.) і проконтролювати якість дезактивації (себе і рідних,  приміщення і предметів після миття)... Якось так. :-)o

якшо йобне АЄС, то всі хто ше лишався тут уже точно уєбе в Європу подалі
   
Re: ФЗВ: дозиметр

якшо йобне АЄС, то всі хто ше лишався тут уже точно уєбе в Європу подалі
не забувши попередньо помитися  :-)o
   
Re: ФЗВ: дозиметр

якшо йобне АЄС, то всі хто ше лишався тут уже точно уєбе в Європу подалі
Всі наші діючі аес не можуть довбанути. Така конструкція. Щоб підірвати реактор, в нього треба напхати багато тон вибухівки, або ядерну боєголовку.
Побутові дозиметри збудовані на гамма датчиках. Міряють в основному космічний фон. Для  заміру бета в продуктах потрібен дозиметр хочаб на сбт100 і спеціальна свинцева камера вагою кіло на 50.
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Ви відрізняєте дозу і фон?

Доза це фон*час, тобто те що Ви наловили за час, який знаходилися в місцевості з певним фоном. 12.5 мкР/год * 4 год = 50 мкР  :)
Це щось типу як кіловати і кіловатгодини.

Радіометри (в побуті - дозиметри) вимірюють саме фон, а отриману дозу вимірюють невеликі пристрої розміром з авторучку, які беруть з собою в небезпечну зону а потім знімають покази коли з неї виходять.

так...
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Середнє значення потужності експозиційної дози в Хмельницькій  області 11,5 мкР/год, в Рівненській - 12 – 12,5 мкР/год.
У мене на вулиці - 14-15, в хаті - 17-18.
   
Re: ФЗВ: дозиметр

У мене на вулиці - 14-15, в хаті - 17-18.
на чорноземі може бути 18-30. біля київської мерії 65-90, на волнорізі в Скадовську до 150  :D
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Для  заміру бета в продуктах потрібен дозиметр хочаб на сбт100 і спеціальна свинцева камера вагою кіло на 50.

Ну  а якщо заміряти гамма+бета, а потім чисто гамма і відняти?

Строго кажучи, бету ви точно не зміряєте з якими завгодно лічильниками і свинцевими камерами, оскільки бета-частинки ефективно поглинаються речовиною, в тому числі і самим зразком. Тому покази будуть залежати не тільки від маси але і від форми зразка, його дисперсності, взаємного положення його і лічильників і тд і тп.
Не знаю про яку точність тут можна говорити.

Можна звичайно придумати якусь методику, наприклад розмазати 1 грам зразка рівномірно по кругу площею 100 см2 і помістити лічильник біля його центра на відстані скажімо 1 см від площини круга, але це буде просто домовленість і не більше. Бо хтось надумає наприклад взяти круг 200 см2 і покази будуть вже інші.

Для визначення зараження продуктів скажімо прецезійної точності вимірювань не потрібно. Лічильник який відчуває радіоактивність поташу тим більше відчує цезій-137 чи стронцій-90. 
Той же ДП-5 має вбудований зразок стронцію-90 для калібрування.

Останнє редагування: 7 серпня 2022 13:57:15 від WASQ
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Ну  а якщо заміряти гамма+бета, а потім чисто гамма і відняти?

Строго кажучи, бету ви точно не зміряєте з якими завгодно лічильниками і свинцевими камерами, оскільки бета-частинки ефективно поглинаються речовиною, в тому числі і самим зразком. Тому покази будуть залежати не тільки від маси але і від форми зразка, його дисперсності, взаємного положення його і лічильників і тд і тп.
Не знаю про яку точність тут можна говорити.

Можна звичайно придумати якусь методику, наприклад розмазати 1 грам зразка рівномірно по кругу площею 100 см2 і помістити лічильник біля його центра на відстані скажімо 1 см від площини круга, але це буде просто домовленість і не більше. Бо хтось надумає наприклад взяти круг 200 см2 і покази будуть вже інші.

Для визначення зараження продуктів скажімо прецезійної точності вимірювань не потрібно. Лічильник який відчуває радіоактивність поташу тим більше відчує цезій-137 чи стронцій-90. 
Той же ДП-5 має вбудований зразок стронцію-90 для калібрування.
Все простіше. Такий собі свинцевий бідон. В ньому датчик альфа і бета. Така здоровенна вакумна бандура. Зверху на датчик ставиться пластикова коробочка зі зразком, і закривається свинцевою кришкою. Свинця стільки, що з зовні іонізаційне випромінювання не проходить. Датчик міряє енергію частинок. Далі обробка того на компі і побудова спектрографіка. По ньму можна побачити які саме ізотопи є у зразку та їх кількість.
   
Re: ФЗВ: дозиметр

И как обычно в тему прилазят мудозвоны и начинают натягивать сову на сферического коня в ваккуме :facepalm:
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Все простіше. Такий собі свинцевий бідон. В ньому датчик альфа і бета. Така здоровенна вакумна бандура. Зверху на датчик ставиться пластикова коробочка зі зразком, і закривається свинцевою кришкою. Свинця стільки, що з зовні іонізаційне випромінювання не проходить. Датчик міряє енергію частинок. Далі обробка того на компі і побудова спектрографіка. По ньму можна побачити які саме ізотопи є у зразку та їх кількість.

Ну наприклад в зразку радіоактивне забруднення може міститися у вигляді пилу на поверхні а може по всьому об'єму. В результаті при однаковій зараженості на одиницю маси дістаємо різні показники, просто із-за того що бета і тим більше альфа частинки зсередини зразка не долетять до детекторів внаслідок поглинання речовиною зразка. А при поверхневому забрудненні їх долетить значно більше.
От якраз виявити які ізотопи по спектру цілком можна. І, крім того, енергію частинок газорозрядним детектором навряд чи можна визначити, треба сцинтилятор.

Ще раз - для того щоб прийняти рішення їсти чи не їсти не конче знати беккерелі на кілограм з точністю до одного відсотка. Досить відчути що при відкритому екрані лічильник тріщить значно частіше ніж при закритому.
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Ну наприклад в зразку радіоактивне забруднення може міститися у вигляді пилу на поверхні а може по всьому об'єму. В результаті при однаковій зараженості на одиницю маси дістаємо різні показники, просто із-за того що бета і тим більше альфа частинки зсередини зразка не долетять до детекторів внаслідок поглинання речовиною зразка. А при поверхневому забрудненні їх долетить значно більше.
От якраз виявити які ізотопи по спектру цілком можна. І, крім того, енергію частинок газорозрядним детектором навряд чи можна визначити, треба сцинтилятор.

Ще раз - для того щоб прийняти рішення їсти чи не їсти не конче знати беккерелі на кілограм з точністю до одного відсотка. Досить відчути що при відкритому екрані лічильник тріщить значно частіше ніж при закритому.
Я описую реальну установку , що була в санепідстанції. Вона давала висновок, чи можна споживати їжу з районів, що попали під зараження від чорнобиля.
Бета не затримується продуктом.  Та і самі по собі вони не страшні. Страшні цезій і стронцій, бо встраюються в кістки і повільно вбивають кістковий мозок, що викликає білокров'я. Так що тріск лічильника Гейгера нічого не скаже.
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Я описую реальну установку , що була в санепідстанції. Вона давала висновок, чи можна споживати їжу з районів, що попали під зараження від чорнобиля.
Бета не затримується продуктом.  Та і самі по собі вони не страшні. Страшні цезій і стронцій, бо встраюються в кістки і повільно вбивають кістковий мозок, що викликає білокров'я. Так що тріск лічильника Гейгера нічого не скаже.
ви описуєте бета-спектрометр, аппарат звісно корисний та для ТС він немає жодної користі  :-)o
   
Re: ФЗВ: дозиметр

ви описуєте бета-спектрометр, аппарат звісно корисний та для ТС він немає жодної користі  :-)o
Чому це? 50 кг свинцю це досить багато грузів на донку.
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Чому це? 50 кг свинцю це досить багато грузів на донку.
Там більше, десь до ста.
До речі нагадало історію з будівництва рівненського хімкомбіната. Тоді вкрали гамма гармату з установки контролю зварних швів. Таку величеньку свинцеву кулю з маленькою дірочкою. Мабуть на грузила. Так і не знайшли.
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Бета не затримується продуктом.

Ага, ефективний пробіг і воді від міліметра до 19 см залежно від енергії.

Та і самі по собі вони не страшні. Страшні цезій і стронцій, бо встраюються в кістки і повільно вбивають кістковий мозок, що викликає білокров'я.

Стронцій-90 - чистий бета-випромінювач. Якщо бета не страшні то чого його боятися?

Цезій - аналог калію. Практично всі його сполуки розчинні, за рідкісними винятками. З якої радості йому вбудовуватися в кістки?

Стронцій - так, вбудовується, оскільки заміщає там кальцій. 
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Ага, ефективний пробіг і воді від міліметра до 19 см залежно від енергії.

Стронцій-90 - чистий бета-випромінювач. Якщо бета не страшні то чого його боятися?

Цезій - аналог калію. Практично всі його сполуки розчинні, за рідкісними винятками. З якої радості йому вбудовуватися в кістки?

Стронцій - так, вбудовується, оскільки заміщає там кальцій. 
Сам і відповів. Калій - основа одного з 4 електролітів в організмі. Цезій замість нього вбиває нервову систему.
   
Re: ФЗВ: дозиметр

С бытовыми проблема в основном в том шо они могут видеть бета излучение только
Так отой ДП-5В використовує СБМ20. В більшості побутових такий же датчик. В деяких дві штуки.
   
Re: ФЗВ: дозиметр

так...
Не так,
Природній фон не враховують, бо ми жили з ним тисячі років.
Враховують перевищення,
- розрахунковим методом для пацієнтів (окрім онкохворих, там взагагалі :(  ),  тоб-то не бульше 1 мілізіверта на рік, і це вже до№№,
- лічильниками, для працюючих, там 50 мілізівертів на рік.
пс час від часу ці норми переглядають  (чи повинні переглядатись) у сторону зменшення, бо способи діагностики наслідків дії опромінення удосконалюються.
   
Re: ФЗВ: дозиметр

От ранком прокинулися і насамперед подивилися на дозиметр. Все в нормі - живете спокійно далі.
А ні - то відповідно чините. Гриба може і не бути, а от радіація...

В домі?  ;o
   
Re: ФЗВ: дозиметр

В домі?  ;o
Може бути, згадайте дім-вбивцю Краматорськ
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Не так,
Природній фон не враховують, бо ми жили з ним тисячі років.
Враховують перевищення,
а як можна не враховувати природній фон в отриманій дозі?  :-)o
   
Re: ФЗВ: дозиметр

а як можна не враховувати природній фон в отриманій дозі?  :-)o
Порогова величина спрацювання датчика
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Порогова величина спрацювання датчика
так то перевищення фону, а дозу людина і від природнього фону безперервно отримує.  :-)o
   
Re: ФЗВ: дозиметр

ДП-5В, тільки перепаяти лампочки на світодіоди і в живленні під аккумулятор літій іонний. Кращого для побуту нічого немає. Я вам як фахівець кажу, який практично користувався всими видами на реальних фонах ...

Показати зображення...

А є хто може таке зробить?
Бо ще не те напаяю....


   
Re: ФЗВ: дозиметр

А є хто може таке зробить?
Бо ще не те напаяю....



Вище десь відос був, там для нубів все розклали. Насправді налажати там дуже важко.

Ця  тема мені розбудила старий свербіж, щоби прикупити дп-5, чисто з  естетичних уподобань.
Зараз є прикольний на олх, дп-5а, рарітєт в карболітовому корпусі. Красота!
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Вище десь відос був, там для нубів все розклали. Насправді налажати там дуже важко.

Ця  тема мені розбудила старий свербіж, щоби прикупити дп-5, чисто з  естетичних уподобань.
Зараз є прикольний на олх, дп-5а, рарітєт в карболітовому корпусі. Красота!

Мені колись знайомий продавець на залізячній барахолці мало не насилу втиснув такий як на фото за 15 гривень. Новесенький в чемоданчику. Але це було майже 20 років тому  :) Я як відчував, що може придатися...
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Мені колись знайомий продавець на залізячній барахолці мало не насилу втиснув такий як на фото за 15 гривень. Новесенький в чемоданчику. Але це було майже 20 років тому  :) Я як відчував, що може придатися...

Зараз за дп-5а чи дп-5б в такій комплектації хочуть 1000-1500 грн.
Я вже писав, що років 20 тому купив дозиметр Прип'ять теж за 20 грн.
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Зараз за дп-5а чи дп-5б в такій комплектації хочуть 1000-1500 грн.
Я вже писав, що років 20 тому купив дозиметр Прип'ять теж за 20 грн.
Показати зображення...

В мене також такий є тільки екран в куті "поплив", він навіть відчуває випромінювання електроннопроменево ї трубки монітора. Не кажучи вже про сполуки калію. Звичайно кількісно виміряти таке ним неможливо, але оцінити в плані більше-менше можна.
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Бяко, нашшот дп-5 в усіх іпостасях- тебе розводять. була тема нашшот чорнобильської зони, де  [KA] рили окопи і де були їх дозиметри. я там все пояснив по елементній базі- селен зогнив, германій злипся, стронцій розпався. якшо ти скалібруєшся по штатному калібратору- в тебе будуть не покази- а грушки на вербі. досить глянути на період піврозпаду стронцію, і все стане зрозуміло.... і переводом на літій тут проблему не вирішиш.
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Бяко, нашшот дп-5 в усіх іпостасях- тебе розводять. була тема нашшот чорнобильської зони, де  [KA] рили окопи і де були їх дозиметри. я там все пояснив по елементній базі- селен зогнив, германій злипся, стронцій розпався. якшо ти скалібруєшся по штатному калібратору- в тебе будуть не покази- а грушки на вербі. досить глянути на період піврозпаду стронцію, і все стане зрозуміло.... і переводом на літій тут проблему не вирішиш.

Нічого там не злиплося, все працює. А щодо стронцію так можна ввести поправку, закон радіоактивного  розпаду вивчається в школі. Та там здається і в інструкції про це є.
Я переводив головку  на стронцій, тріщить що дурний.
Он в побутових і стронцію немає, і нічого, користуються якось  :D 
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Нічого там не злиплося, все працює. А щодо стронцію так можна ввести поправку, закон радіоактивного  розпаду вивчається в школі. Та там здається і в інструкції про це є.
Я переводив головку  на стронцій, тріщить що дурний.
Он в побутових і стронцію немає, і нічого, користуються якось  :D 
у тебе нема гарантії, шо в наступну хвилину він не відмовить. поправку мона вводити, якшо в тебе є документи на апарат. ти просто не бачив цих кондюків-діодів-транзисторів у товарних кількостях. а я їх жменями викидав.
   
Re: ФЗВ: дозиметр

у тебе нема гарантії, шо в наступну хвилину він не відмовить. поправку мона вводити, якшо в тебе є документи на апарат. ти просто не бачив цих кондюків-діодів-транзисторів у товарних кількостях. а я їх жменями викидав.

Китайські кондюки ліпші?

В мене є осцилограф радянський с1-68 так працює без проблем.

 Що я роблю не так?

Є  фанати що на совкових транзисторах германієвих підсилювачі ліплять.

А гарантії зрозуміло що ніхто не дасть.

От древні совдепівські крилаті ракети в москалів хоч криво, але літають  :X


Останнє редагування: 13 серпня 2022 20:55:25 від WASQ
   
Re: ФЗВ: дозиметр
PAL

у тебе нема гарантії, шо в наступну хвилину він не відмовить. поправку мона вводити, якшо в тебе є документи на апарат. ти просто не бачив цих кондюків-діодів-транзисторів у товарних кількостях. а я їх жменями викидав.

найперше
Природній фон для цього дозиметра - на нижній межі чутливості. А це означає колосальну похибку при замірі
Дивимося характеристики приладу:



Тобто все, що нижче 50 мкР/год ви просто не зафіксуєте!
а різниця між 50 мкР та 100 мкР вкладеться у похибку приладу!
Природній же фон в Україні 25-30 мкР/год

Це - військовий прилад. Їм міряють ураження після застосування ядерної зброї чи аварії ан АЕС
для цивільного застосування він не придатний, виявити заражені продукти за його допомогою не вийде, хіба що на таких рівнях, що треба срочно тікать з того місця
   
Re: ФЗВ: дозиметр

найперше
Природній фон для цього дозиметра - на нижній межі чутливості. А це означає колосальну похибку при замірі
Дивимося характеристики приладу:

Показати зображення...
Тобто все, що нижче 50 мкР/год ви просто не зафіксуєте!
а різниця між 50 мкР та 100 мкР вкладеться у похибку приладу!
Природній же фон в Україні 25-30 мкР/год

Це - військовий прилад. Їм міряють ураження після застосування ядерної зброї чи аварії ан АЕС
для цивільного застосування він не придатний, виявити заражені продукти за його допомогою не вийде, хіба що на таких рівнях, що треба срочно тікать з того місця
херово скалібрований девайс дасть похибку в межах від "срочно тікать" до "пора замотуватись у простиню"
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Китайські кондюки ліпші?

В мене є осцилограф радянський с1-68 так працює без проблем.

 Що я роблю не так?

Є  фанати що на совкових транзисторах германієвих підсилювачі ліплять.

А гарантії зрозуміло що ніхто не дасть.

От древні совдепівські крилаті ракети в москалів хоч криво, але літають  :X
ну ти прирівняв попсовий девайс і лабораторний прилад. недавно попався приймач океан з гт402-404. так от, вони злиплись. а п213- і подавно. щодо малопотужних - там трохи легше, але все одно не весело.
гаразд, не буду голослівним...
"начньом с замєни кондєнсаторов..."

уявив бяку з тестером та паяльником напереваги, і як вона міняє тиратрони тліючого розряду.. :weep:


Останнє редагування: 13 серпня 2022 21:56:40 від magistr
   
Re: ФЗВ: дозиметр
PAL

уявив бяку з тестером та паяльником напереваги, і як вона міняє тиратрони тліючого розряду.. :weep:
мєтодом халоднай пайкі (с)  :lol:
   
Re: ФЗВ: дозиметр

мєтодом халоднай пайкі (с)  :lol:
коли нема паяльника- погано, гірше, коли нема тиратронів...  B-)
   
Re: ФЗВ: дозиметр

Ті всі дп-5 для побутового використання пвдходять лише як предмет інтер'єру
   

Цю тему переглядають:

0 Користувачів і 1 гість
 
Повна версія